Praha reaguje na protikuřácký zákon. Instalovala na zkoušku popelník do chodníku před restaurací

Pražský magistrát instaloval ve Veleslavínově ulici v Praze 1 před restaurací Hany Bany vzorový popelník zabudovaný do chodníku. Důvodem instalace je takzvaný protikuřácký zákon, který začal platit 31. května a mimo jiné zakazuje kouření v restauracích. Popelník bude fungovat ve zkušebním provozu. Pokud se osvědčí, nainstaluje je město po dohodě s radnicemi i v dalších částech Prahy. Podoba popelníku se nelíbí magistrátním památkářům. Jeho instalace stála do 5000 korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praha instalovala popelník do chodníku před restaurací. Reaguje tak na protikuřácký zákon | Foto: Kateřina Golasovská | Zdroj: Český rozhlas

„Jedná se o studentskou hospodu, která je velmi navštěvovaná, proto jsme ji pro pilotní umístění popelníku vybrali," řekl primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD).

Co přináší protikuřácký zákon? Přehledně v osmi bodech

Číst článek

Popelník je umístěn na kraji chodníku u obrubníku. Vedle něj je modrobílá cedule upozorňující na popelník. „Až si lidé na popelník zvyknou, tak ceduli odstraníme," řekl Dolínek.

Spokojeni s podobou a umístěním popelníku nejsou pražští památkáři. Těm podle Ivany Síbrtové z magistrátního památkářského odboru vadí barva a zejména cedule. Popelník podle památkářů narušuje typickou pražskou dlažbu, preferovali by proto, aby byl instalován spíše do obrubníku.

Od středy 31. května platí absolutní zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin a dalších veřejných prostorách. Takzvaný protikuřácký zákon ale upravuje například i předpisy pro prodej alkoholu.

Praha instalovala na zkoušku popelník do chodníku. | Foto: Aleš Berný | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme