Praha schválila klimatický plán na snížení emisí o 45 procent do roku 2030. Opozice ho nepodpořila

Praha má klimatický plán, podle kterého má do roku 2030 investovat zhruba 230 miliard korun do 69 opatření zaměřených na snížení emisí oxidu uhličitého v metropoli o 45 procent, k čemuž se město zavázalo v roce 2019. Dokument ve čtvrtek po čtyřhodinové diskusi schválili zastupitelé. Většinu potřebných peněz chce magistrát získat z evropských fondů. Většina opozice plán nepodpořila s tím, že je nereálný a nedostatečně připravený.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ustavující zasedání nového zastupitelstva hlavního města.

V reakci na kritiku opozice Hlubuček do usnesení doplnil, že plán bude v květnu příštího roku zastupitelům předložen znovu na základě vývoje | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) řekl, že mezi klíčová opatření patří například výstavba bioplynové stanice, využití zbytkového tepla z odpadních vod pro vytápění domů, energetické úspory v městských budovách a umisťování fotovoltaických panelů na jejich střechy, umisťování rychlonabíječek pro elektromobily do lamp veřejného osvětlení nebo nákup bezemisních vozidel pro MHD. 

Snižování oxidu uhličitého nebo nové cyklostezky. Praha jedná o svém klimatickém plánu

Číst článek

„Všech navrhovaných 69 opatření spolu nějakým způsobem souvisí a vytvářejí spolu ideální synergii pro Prahu,“ řekl.

Po započítání dotací a úspor, které projekty přinesou, se podle Hlubučka bude dopad na městský rozpočet pohybovat mezi dvěma a třemi miliardami ročně.

„To je částka, která je pro hlavní město zvládnutelná,“ komentoval to primátorův náměstek pro finance Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Dodal nicméně, že úspěch plánu bude záviset na schopnosti získat peníze z externích zdrojů.

„Bude opravdu náročné potřebné finance získat, to samozřejmě nemohu ani nechci popřít,“ přiznal Hlubuček.

Město nicméně například může až několik desítek miliard korun získat z modernizačního fondu EU, k tomu však musí mít plán schválený.

Proto podle něj dokument předložil v pravý čas. V reakci na kritiku opozice Hlubuček do usnesení doplnil, že plán bude v květnu příštího roku zastupitelům předložen znovu na základě vývoje. 

Otázky opozice

Opoziční zastupitelka Alexandra Udženija (ODS) upozornila na to, že podle plánu má město od příštího roku investovat 25 miliard každý rok, na což podle ní nemá peníze.

Bazén je pro zástupce nastupující kosmopolitní třídy forma luxusu. Ne kvůli penězům, ale zásobám vody

Číst článek

„Já jsem tedy v rozpočtových výhledech nikde tyto peníze neviděla,“ řekla. Dodala, že pro některá z navržených opatření ještě ani neexistuje národní legislativa.

Je podle ní také zvláštní, že město snižuje například peníze na úklid a zároveň předkládá takto nákladný plán. ODS neúspěšně navrhla, aby zastupitelé plán pouze vzali na vědomí a zadali jeho dopracování.

Podle zastupitele Václava Bílka (ANO) z dokumentu není jasné, nakolik daná opatření povedou ke snížení emisí CO2. „Chybí mi tam tabulka efektivity jednotlivých opatření,“ řekl.

Poměr vynaložených peněz a vliv jednotlivých projektů na dosažení celkového cíle je informace, kterou by podle něj zastupitelé k rozhodování měli dostat.

Důsledky pandemie i náklady obyvatel

Bílkův stranický kolega Patrik Nacher zase řekl, že materiál nebere v potaz důsledky pandemie covidu-19.

Taťána Míková: Česká krajina může oteplování zvládnout, připravme se ale na možnou migraci

Číst článek

Zastupitel Ivan Pilný (bezp., dříve ANO) neúspěšně navrhl, aby vedení města plán do tří měsíců dopracovalo a doplnilo do něj například vliv opatření na životní náklady obyvatel, podrobnosti k financování a další podle něj chybějící podklady.

Diskuse k plánu trvala čtyři hodiny.

Postupně se od plánu a obecně ekologických témat přesunula například k dostavbě městského okruhu, metra a dalších infrastrukturních staveb, zadluženosti města nebo k volbě členů rady České televize ve Sněmovně.

Plán představil veřejnosti v Centru architektury a městského plánování minulý měsíc. Strategie také počítá například s výsadbou stromů a dalšími prvky pro ochlazování města nebo s lepším hospodařením s dešťovou vodou.

Přínosy klimatického plánu na Českém rozhlasu rozebírali také Martin Bursík, který se na plánu podílel, odborník na energetiku Jiří Koželouh z hnutí DUHA a Vratislav Filler ze spolu AutoMat. 

ČTK, btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme