Praha se brazilské karnevalové show nedočkala

„On je slušnej člověk, on se z toho vyhrabe. Ať napíšete, co napíšete, dopadne to dobře,“ řekla mi jedna z pracovnic holešovického Výstaviště o hlavním organizátorovi velké karnevalové akce v Praze, která nakonec skončila naprostým fiaskem. Ve všem s ní souhlasím, jen si nejsem jistá, zda to vše pro pana Mosek-Seka dopadne opravdu dobře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dieudonné Mubenzem Mosek-Sek pobývá v České republice už od doby svého studia na střední škole, oženil se zde a až do pátku 18. srpna tohoto roku žil šťastný život majitele cestovní kanceláře. Ten den měl být pod jeho záštitou v Průmyslovém paláci na Výstavišti zahájen brazilský karneval, jenž by pak vyvrcholil sobotním průvodem Prahou z Václavského náměstí až na Letnou. Nic z toho se však nekonalo.

Problémy začaly už v páteční večer, kdy se na Výstavišti sešli hosté natěšení na neobvyklou podívanou. I cena, kterou za ni zaplatili, dávala tušit zaručenou kvalitu a velkolepost celé akce. (Vstupenky stály 500 nebo 1000 korun.) Jaké pak muselo být zklamání, když místo očekávané show vystoupil jen pořadatel s omluvou, že soubory, jež mají vystupovat, uvízly kdesi mezi Vídní a Prahou a že se tím celý program opozdí. Zklamaní diváci vydrželi čekat dvě hodiny, pak ale začala atmosféra nepříjemně houstnout a nedokázal ji rozptýlit ani náhradní program v podobě reprodukované hudby a střídajících se výstupů kouzelníka a jakéhosi zpěváka. Sponzoři, znechuceni trapností celé situace, zakrývali svá loga a vystresovaní pořadatelé až do třiadvacáté hodiny večerní marně doufali, že se vše v dobré obrátí. Z proklamovaných deseti souborů nakonec dorazila údajně jen taneční skupina mulatek Ailton Tropical, která prý odmítla táhnout celý program sama, pokud jí nebude zvýšen honorář. Na tuto podmínku ale Mosek-Sek nepřistoupil a trval na dodržení smlouvy, jejíž součástí byl i sobotní průvod Prahou.

Ani tento závazek ale účinkující nesplnili, a tak další den musel organizátor karnevalu opět sám čelit ostudě a vysvětlovat novinářům, policii a záchranné službě důvody krachu celé akce. Naštěstí pro něj čekalo na Václavském náměstí jen asi dvě stě Pražanů. „Jen“ v porovnání s tím, jak si průvod sám maloval. „On propagoval, že se té akce zúčastní na 3 miliony lidí, proto my jsme to odmítli a přesunuli na Letenskou pláň, protože jsme řekli, nám se do areálu nevejde milion lidí, nám se sem ve vypjaté chvíli vejde nějakých 100 000 lidí,“ vypráví Karel Klíma, ředitel pražského Výstaviště. Jeho tým se nakonec s Mosekem dohodl na pronájmu Průmyslového paláce jak na páteční, tak i na sobotní večer s tím, že počet hostů bude omezen. „Pan Mosek nám sdělil, že žádá, abychom vypli proud, aby ta akce dál nemohla pokračovat, z toho důvodu, že není schopen splnit program, který těm lidem slíbil,“ dodal Klíma k tomu,jak nakonec dopadla plánovaná show, jež měla celý karnevalový průvod v sobotu zakončit. Zmínil se také o tom, jak na něj Dieudonné Mubenzem Mosek-Sek zapůsobil: „Já se musím přiznat, že na mě udělal dojem příznivý a pozitivní. Já jsem s ním za celou dobu toho jednání neměl jediný problém. Protože v té době tady probíhala Abilympiáda, tak jsme chtěli mít i nějakou jistotu, že třeba nedojde ke střetu mezi těmi akcemi, takže hned na začátku jednání jsem ho požádal, aby mi předložil scénář té akce, obratem jsem ho dostal, všechno mi vysvětlil, na co jsem se chtěl zeptat. Ten člověk mi byl sympatický, nedělal na mě dojem podvodníka a soukromě si myslím, že to prostě podvodník není, že ho vyšplouchl někdo jiný.“

Jak se zatím zdá, nelze než s panem Klímou souhlasit a pana Mosek-Seka litovat. Z upřímné snahy rozhýbat stojaté vody prázdninové Prahy uspořádáním akce á la Rio de Janeiro mu zbyly jen samé nepříjemnosti k řešení. Za prvé musí do 8. září vrátit půl milionu, kterým mu na akci přispěl pražský magistrát. Tyto prostředky ale zřejmě již použil na zabezpečení celé akce, do níž podle svých slov také investoval jako soukromá osoba. Za druhé ho čekají soudní pře se skupinami, které porušily danou smlouvu. Pak ještě vymáhání peněz od pojišťovny a vracení vstupného všem, kteří si zakoupili lístky. Mimoto jistě bude muset čelit různým podezřením týkajících se jeho vlastní osoby. Jak mi řekl do telefonu, chce, aby celá pravda vyšla najevo, neměl ale čas se se mnou setkat. Dlužno dodat, že na jeho hlase bylo znát, jaké má asi se vším starosti. Slíbil ale, že mi stejně jako ostatním novinářům pošle zprávu, která by mělavše objasnit. Po tomto telefonátu i po rozhovorech s lidmi, kteří přišli s Mosekem do styku se domnívám, že je to člověk čestný, který doplatil na své nadšení a měl jednoduše smůlu. O jeho organizačních schopnostech si ovšem prozatím netroufám tvrdit vůbec nic. Uvidím, zda něco nového nepřinese přislíbená zpráva.

Historicky první brazilský festival v hlavním městě se tedy neuskutečnil. Škoda, musí se nechat, že to byl zajímavý nápad. Pražané křepčící v rytmu samby, dlouhonohé mulatky na Čechově mostě, blýskání flitrů nad Letnou, město rozechvělé divokými bubny, na to všechno si asi budeme muset ještě počkat, až se nějaký odvážlivec znovu pustí do organizace velkolepé show. Mám ale obavu, že neponese jméno Dieudonné Mubenzem Mosek-Sek.

Teodora Žurková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme