Praha se bude ucházet o pořádání letní olympiády v roce 2016

Praha pošle přihlášku na uspořádání letních olympijských her v roce 2016. Po téměř tříhodinové bouřlivé diskusi o tom s konečnou platností rozhodli pražští zastupitelé. Pro podání kandidatury jich bylo 50, proti 10 a sedm se zdrželo. Diskuse se točila především kolem financí - kolik bude olympiáda metropoli stát, kdo bude platit dostavbu městské hromadné dopravy včetně metra a jaká bude spoluúčast státu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Jirásek a Pavel Bém

Milan Jirásek a Pavel Bém | Zdroj: ČTK

Oficiální přihlášku musí hlavní město poslat do 15. září. Mezinárodní olympijský výbor pak v příštím roce ze všech zájemců vybere užší okruh pěti kandidátů a pořadatelské město zvolí na podzim 2009. Zájem pořádat hry už projevily například Berlín, Madrid, Dillí, Rio de Janeiro, Tokio, Los Angeles a Chicago.

Kritici pořádání olympiády z řad zastupitelů zejména za SNK ED a Strany zelených tvrdí, že hry se do Prahy nehodí. Obávají se také ekonomické ztráty. Zastánci her, hlavně z ODS a ČSSD však mají v zastupitelském sboru převahu.

Praha na olympiádě neprodělá, to byl jeden z argumentů primátora Pavla Béma: "Praha se nezadluží, není to možné, nebude stavět megalomanské projekty a stavby, bude stavět rozumná, malá municipální sportoviště. Ale co víc; bude především investovat do městské klíčové, strategické infrastruktury."

Nejvýrazněji se proti přihlášce postavil evropský demokrat Jiří Witzany. Ten ji nazval podvodem na voličích: "Já jsem řekl, že bychom se měli zeptat občanů, zda chtějí přinášet oběti, zda chtějí strádat pro ten prchavý okamžik slávy olympijských her. Finanční prostředky místo na opravu škol, na sociální oblast, na každodenní bezpečnost, budou směřovány na výstavbu infrastruktury, obrovských stadionů. Pouze výdaje na samotné pořádání her se pohybují v řádech desítek miliard korun."

Pražský magistrát si již dříve nechal zpracovat studie, podle kterých jsou v Praze plochy pro olympijská sportoviště. Podle územní analýzy by hlavním centrem her měly být Letňany. Soutěže by se konaly také v dalších krajích, například jachting na Lipně, a mimo metropoli by se hrály i některé fotbalové zápasy.

olympijská vlajka | Foto: Archiv ČRo

"Hlavní podmínkou toho, abychom uspěli, je právě začlenění sportovišť do toho předolympijského, olympijského a poolympijského cyklu. To znamená, že tady nevznikne žádný stadion, který by se stavěl jen pro olympijské hry," popsal podmínky kandidatury budoucí šéf společnosti Praha olympijská Tomáš Petera.

Podle ekonomické studie by organizace her přišla zhruba na 136 miliard korun. V celkovém součtu olympiáda přinesla České republice zisk 25 miliard korun. Dalších asi 490 miliard korun by stála nutná dopravní a jiná infrastruktura, kterou však Česká republika potřebuje i bez her.

Podle viceguvernéra České národní banky Miroslava Singera prakticky není možné na olympijských hrách prodělat. V pořadu 20 minut Martina Veselovského uvedl, že to by musela být velká smůla, třeba jako měly Atény s bezpečnostní situací po teroristických útocích z 11. září 2001.

"Ty olympiády, kterým to nevyjde, jsou buď nějakým způsobem manažersky zfušované, nebo mají smůlu. Velkou smůlu měly Atény s bezpečnostní situací. Když chvíli před olympiádou vznikne situace, ve které není politicky možné neproplatit jakoukoliv fakturu, která má na sobě nápis bezpečnost, tak je těžké, aby hry dopadly ziskově," řekl Singer.

Politici i odborníci považují současnou snahu české metropole za přípravu kandidatury na hry v roce 2020. Neočekávají, že Praha by byla hned napoprvé úspěšná.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme