Praha se pomalu vrací do svých domovů

Praha se vyrovnává se škodami po ničivé povodni. Bude to zřejmě ale trvat týdny a měsíce, než se život metropole vrátí k normálu. Někteří z evakuovaných obyvatel města se ale dnes už mohli vrátit do svých domovů. Na Praze 1 se to týká asi tří čtvrtin evakuovaných. Hladina Vltavy oproti středě klesla už skoro o čtyři metry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zničený obchod | Foto: Jan Rosenauer

Praha 1 postupně zpřístupňuje oblasti postižené záplavami. Před polednem o tom rozhodl tamní krizový štáb. Policie začala od 16 hodin pouštět lidi do svých domů, a to v oblastech Starého Města a Josefova s výjimkou Františku, Anenského kláštera a Divadelní ulice. Lokalita je otevřená jen pro chodce, dopravní omezení v Praze 1 trvá. Tato městská část se teď potýká hlavně s propadem ulic, který způsobuje zřejmě poškozená kanalizace. I nadále zůstává uzavřena Petrská čtvrť a Malá strana. Už dnes by se tedy mohli do svých domovů dostat tři čtvrtiny obyvatel. Ti se ale musejí smířit s tím, že energetici stále nezapojují elektřinu, a to především proto, že 95 procent evakuovaných domů má stále zaplavené sklepy.

Další lidé z Prahy 1, kteří se prozatím vrátit nemohou, dostali alespoň možnost své domovy zkontrolovat a odnést si z nich nezbytně nutné věci. O povolení, které je propustkou přes policejní zátarasy, musí zažádat majitel domu. Pokud tak bude ochoten učinit a radnice mu vyhoví, bude možné byt zkontrolovat. Krátká návštěva bytu je ve výjimečných případech přípustná i v Praze 5 a 7. Například situace na Praze 7 ale hrozila kolapsem - úředníci, kteří dávají povolení ke vstupu na křižovatce ulic Argentinská a Plynární, čelili obrovskému náporu lidí.

Po zřícení domu v Křižíkově ulici v Karlíně ale nepřicházejí v úvahu návštěvy evakuovaných objektů na Praze 8.

Zatímco ještě ve čtvrtek se v Křižíkově ulici záchranáři mohli pohybovat pouze na člunech, nyní už tam plynaři, hasiči a policisté se statiky mohou projíždět auty. Po velké vodě zůstaly jen vrstvy zapáchajícího bahna, zničené fasády a vytlučená okna a výkladní skříně. Po opadnutí vody mají statici a energetici, kteří kontrolují domy, snadnější práci. Obavy mezi nimi vyvolalo zřejmě včerejší zřícení domu v Křižíkově ulici. Druhý dům spadl v Karlíně dnes před polednem v ulici Sokolovské.

Policisté a přivolaní hasiči prohledali jeho trosky se psem, ale žádnou oběť neobjevili. Je to už druhý zřícený dům v Karlíně. Ten první se v zřítil včera krátce po poledni. Psi v něm také nenašli žádné lidi. Díky tomu ale záchranáři zjistili, že v Karlíně je stále mnoho neevakuovaných lidí.

Českému rozhlasu pád domu blíže popsal Václav Hladík, ředitel pražských hasičů. Spadla jeho část na ploše zhruba 10 krát 6 metrů. Spadla klenba ve sklepě, první patro a podkroví. "Je to druhý dům v Křižíkově ulici, nicméně jsou to v uvozovkách jenom dva domy určené k demolici dlouhodobě neobydlené, ale i ty obydlené mohou dopadat stejně. Čili to ukazuje opět nebezpečí pro lidi, kteří by neuposlechli a chtěli se tam vrátit. Nedělejte to."

Z nejvíce postižené pražské čtvrti Karlín bude voda odtékat ještě několik dní. K uvažovanému odvodňovacímu zásahu v této lokalitě však už patrně nedojde. Uvedl to dnes primátor Igor Němec. "Uvažovali jsme, že bude nutné pravděpodobně vykopat kanál, abychom odvodnili Karlín. Po dnešním zasedání krizového štábu to vypadá tak, že skutečně voda z Karlína vyteče kanalizací. Mohlo by to být možná během dvou až tří dnů a pravděpodobně tedy kanál kopat nebudeme muset."

Bez povolení od povodňového štábu pražského magistrátu se do karlínských ulic nikdo nedostane. Podle policistů evakuovaní obyvatelé zákaz většinou respektují.

Videozáznamy z Karlína najdete na našem povodňovém serveru rozhlas.cz/povodne

Žena, která v metropoli rabovala, skončila za mřížemi. Jedná se o první případ, kdy soud jednal velmi rychle a viníka za jeho trestný čin poslal do vězení. Radiožurnálu to řekla mluvčí Pražské policie Daniela Razímová. "V období záplav se tady vyskytly případy drobné majetkové trestné činnosti, které ale policie řádně vyšetřila a v některých případech se jí podařilo pachatele dopadnout. Příkladem může být 46letá slovensky hovořící žena, která se pokusila vniknout do jednoho z evakuovaných objektů v Praze 2. Při činu byla však dopadena a dnes ji soud odsoudil ke 4 měsícům ve věznici s ostrahou a byl jí udělen zákaz pobytu v České republice na 5 let."

Autobusové nádraží v Praze na Florenci opět nefunguje. Po zhruba tříhodinovém provozu bylo kolem půl deváté znovu uzavřeno. Podle krizového štábu magistrátu se totiž místo nachází v záplavovém území.

Podle ředitelky Luďky Hňulíkové nádraží ráno normálně fungovalo. Kvůli odpojení elektřiny byla mimo provoz pouze odbavovací hala a nefungoval předprodej jízdenek. Luďka Hňulíková trdí, že zprovoznění nádraží konzultovali s krizovým štábem. Magistrát se včera odkázal na Prahu 8, Praha 8 to obešla statikem, ještě včera večer v půl osmé jsme dostali souhlas se zahájením provozu, takže jsme ráno provoz zahájili."

Tvrzení o znovuotevření nádraží pro veřejnost, které se objevilo v mnoha médiích, ale zásadně odmítá primátor Prahy Igor Němec. "Neexistuje provoz na Florenci. Neexistuje, aby autobusy na Florenc jezdily. Kdyby někoho přivezly, není možné ty lidi někam dál poslat, čili dezinformace je, že Florenc je zčásti otevřen a že tam mohou jezdit autobusy." Podle Igora Němce se jednalo o soukromou iniciativu vedení autobusového nádraží Florenc.

A co si o zmatku myslí cestující, kteří na Florenci marně čekali na svůj spoj?

"No já ho do určité míry chápu, asi je to velmi náročné to všechno koordinovat a dát to do pořádku."

"Já si myslím totéž, ale obdivuju magistrát, že vydává takové mylné informace. Za to by měl někdo nést odpovědnost."

Kdy bude autobusové nádraží na Florenci otevřeno, zatím není jasné. Ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček ale Českému rozhlasu potvrdil, že s autobusovým nádražím Florenc v tuto chvíli jednají. "Zveřejníme náhradní terminály v rámci Prahy tak, aby Pražané, případně ti, co do Prahy přijíždějí, věděli, odkud se mohou dostat jakým směrem z Prahy ven."

Cestující mohou nyní využívat stanoviště na okraji Prahy, které dopravci využívali v době povodní. Jedná o Roztyly, Zličín, Hradčanskou, Vychovatelnu, Černý most a Želivského.

Od dnešního odpoledne jsou znovu v provozu alespoň některé části trasy B pražského metra. Od 16. hodin jezdí vlakové soupravy mezi stanicemi Černý most a Hloubětín, a to po šesti minutách. Znovu zprovozněn byl i úsek mezi stanicemi Zličín a Nové Butovice, intervaly jsou desetiminutové. Mezi stanicemi Nové Butovice a Anděl nadále jezdí náhradní autobusová doprava X-B. Na trase metra A je v provozu úsek náměstí Míru - Skalka a na trase C úsek Háje - Pražského povstání a Vyšehrad - Muzeum.

Autobusy městského dopravního systému v Praze mohou od večera jezdit přes Jiráskův most v centru Prahy. V Praze se tak postupně zjednodušuje spojení mezi oběma vltavskými břehy, které téměř přerušila povodeň. Na Jiráskův most se vrátila autobusová linka 176 z Karlova náměstí na Strahov. Tramvaje mohou přejíždět přes most Legií u Národního divadla a přes Palackého most. Mosty Hlávkův a Barrandovský jsou jediné pražské mosty, po nichž mohou mezi oběma břehy řeky Vltavy přejíždět automobily. V provozu byl rovněž Závodu míru na Zbraslavi. Ostatní mosty jsou pro veřejnost stále uzavřeny.

K největším problémům v okamžiku, kdy v Praze úplně opadne voda, bude patřit i likvidace odpadu. Podle primátora Igora Němce sběrná místa určí starostové jednotlivých městských částí. "V podstatě se dnes může odpad na tyto určená místa svážet kamkoli, kam starostové určí, a mohou to být místa typu závodiště Chuchle, kde potom se stejně musí tento odpad rozebrat, roztřídit, chemicky zpracovat a odvézt na klasické skládky."

Markéta Kaclová, Lenka Kabrhelová, František Lutonský, Alena Růžičková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme