Praha se připravuje na desetiletou povodeň

Do Prahy se blíží desetiletá voda. Na Vltavě platí druhý povodňový stupeň, její hladina by měla kulminovat ve čtvrtek. Magistrát už nechal na Kampě postavit protipovodňové zábrany, další vyrostou do středečního rána. Primátor Pavel Bém odpoledne nevyloučil ani evakuaci spodní části zoologické zahrady v Troji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protipodňové zábrany na Kampě | Zdroj: ČTK

Vltava v Praze dosáhla večer průtoku 1090 metrů krychlových za sekundu, což je přesně hranice pro vyhlášení druhého povodňového stupně. Hladina má nadále stoupat.

Podle prognóz by Vltava měla v Praze kulminovat ve čtvrtek ráno, stav by měl dosáhnout maximálně třetího povodňového stupně, uvedl po večerním zasedání krizového štábu primátor Pavel Bém.

Třetí stupeň bude podle něj vyhlášen, když průtok vody dosáhne hranice 1530 metrů krychlových za sekundu. Očekává se, že by Vltava měla mít při čtvrteční kulminaci průtok mezi 1200 a 1500 metry krychlovými.

Na Kampě už během večera vyrostly zábrany proti povodni. Hrazení stojí v úseku mezi Lichtenštejnským palácem a Karlovým mostem. Město nechalo prostor vyklidit, aby nic nebránilo příjezdu techniky a kamionů.

Krizový štáb rozhodl, že zábrany budou do rána i na ostatních ohrožených místech - na Smíchově, Štvanici, Holešovicích, v okolí libeňského mostu až po Troju. "Předpokládám, že velká část Malé Strany a Starého Města bude do rána chráněna s tím, že zachováme průjezdy v jednotlivých komunikacích," uvedl Bém.

Dopravní podnik dokončuje systém nočních dopravních omezení. Při průtoku kolem 1500 metrů krychlových hodlá zavřít stanice metra Florenc, Křižíkova, Invalidovna, Malostranská a Staroměstská a provoz na trase Nádraží Holešovice - Florenc.

Už v pondělí nechal magistrát vyklidil náplavky a uzavřel protipovodňová vrata do kanálu Čertovka. Dnes ráno nechal postavit zábranu v Divadelní ulici. Uzavřeny nyní budou i podchody ve Stromovce a pod tramvajovou tratí v Modřanech.

V Praze 5 byl podle magistrátu před 15:00 uzavřen podjezd pod Strakonickou ulicí z Lahovic do Zbraslavi, kde voda dosáhla do výšky 30 centimetrů. Ve stejné době byla v Praze 7 pro dopravu uzavřena část komunikace Varholíkova - úsek pod mostem Barikádníků.

Magistrát kvůli hrozbě povodní zřídil bezplatnou informační linku 800 100 991. Nejvíce ohroženými v případě desetileté vody by byly části Velké Chuchle, Radotína, Zbraslavi, Lipenců a Troji, v nichž by podle primátora Pavla Béma hrozilo zaplavení domů.

Zoologická zahrada v Troji podnikla přípravy nutné pro zahájení evakuace dolní části a zřídila krizový štáb. Zda se budou výběhy stěhovat, rozhodne zítřejší ráno. V srpnu 2002, kdy Praha čelila pětisetleté povodni, způsobila povodeň v zoologické zahradě škody za 150 milionů korun. Evakuováno muselo být přes 1000 zvířat, 80 ptáků a devět savců katastrofu nepřežilo.

Martin Hromádka, Štěpánka Martanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme