Praha se shání po pomoci

Praha se připravuje na stoletou vodu. Zavřený je už i Karlův most. Už dopoledne by mělo protékat korytem řeky 3000 krychlových metrů za sekundu. Stoletá voda znamená průtok nad 4000 krychlových. Praha proto evakuuje všechny obyvatele záplavových oblastí. Jejich seznam najdete v příspěvku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Milan Kopp

Pražský primátor Igor Němec v těto souvislosti vyzval všechny ty, kteří čekají na civilní službu , aby se dobrovolně přihlásili na pomoc při povodních. Jedná se zhruba o tři tisíce mladých mužů. "Všichni občané evidovaní na jednotlivých úřadech městských částí k povolání do výkonu civilní služby jsou v souladu s vyhlášenými krizovými opatřeními povinni se hlásit na příslušných úřadech městských částí dne 13. srpna 2002 od 8 hodin do 17 hodin."

Přestože meteorologové očekávají, že srážky během dvou dnů zeslábnou, záplavy potrvají nejméně týden. Pražský magistrát proto vyzývá obyvatelé hlavního města o pomoc. Zástupkyně ředitele magistrátu Irena Ondráčková to Českému rozhlasu specifikovala: "Magistrát hlavního města Prahy žádá občany Prahy a pražské organizace o pomoc. Máme nedostatek přikrývek, spacáků, podložek molitanových nebo karimatek pro evakuované občany pro ty první noci, takže jestli nám můžete pomoci, přineste nám tyto přikrývky a podložky na magistrát hlavního města Prahy, Mariánské náměstí 2."

Vltava v Praze dnes ráno už dosáhla většího průtoku, než při největší pražské povodni ve 20. století. V červenci roku 1954 byl maximální průtok 2570 metrů krychlových za sekundu, tedy jen mírně za hranicí dvacetileté vody.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme