Praha slaví 650. výročí vzniku Karlova mostu

Praha dnes začíná slavit 650. výročí položení základního kamene Karlova mostu. Staroměstské náměstí se vrátí odpoledne do středověku. Hlavním lákadlem budou rekonstrukce středověkých šermířských turnajů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlův most | Foto: Jan Rosenauer

Slavnost na Staroměstském náměstí začne ve 14 hodin. Jak řekl Radiožurnálu jeden z pořadatelů Henri Morstyn, představí se skupina historického šermu Rotyka, tanečníci, hudebníci a kejklíři.

"Po skončení každého turnaje bude čilý ruch ve velkém vojenském táboře, který bude postaven na ploše Staroměstského náměstí. Lidé mohou vidět při práci kováře, ražení mincí, slupiny budou vystupovat na žebřiňácích a lidé budou vtaženi přímo do syrového středověkého žití v táboře," uvedl Morstyn.

Oslavy pak budou pokračovat v noci na pondělí a vyvrcholí požehnáním základního kamene jedné z nejvýznamnějších pražských památek. Stane se tak přesně v 05:31, tedy v dobu, kdy se tento slavnostní akt údajně uskutečnil v době panování Karla IV.

Přímo na mostě a v jeho okolí ožijí staropražské legendy. O půlnoci po mostě přejede kouzelník Žito na káře tažené kohouty. Diváci pak uvidí například bezhlavého templáře, Bruncvíka, železného muže z Platnéřské ulice a lazebnici Zuzanu. Na mostě stanou živé kopie soch, které budou kolemjdoucím vyprávět své příběhy.

Karel IV. položil základní kámen mostu patrně 9. července 1357 v 05:31. Číselná řada lichých čísel od jedničky do devítky a opět k číslovce jedna má astrologické souvislosti. V kronikách ale přesný údaj není, odvozen byl až v 19. století. Odborníci uvádějí, že se jeví reálně. Tehdy ovšem platil odlišný juliánský kalendář. Současný gregoriánský byl zaveden až později.

Nynější oslavy budou první v historii Karlova mostu vůbec. Magistrát na ně dal 3,2 milionu korun. Po oslavách čeká památku rekonstrukce za více než 220 milionů korun. Pražský magistrát ji předá firmě někdy ve druhé polovině července, o měsíc později by měly začít stavební práce.

Martin Hromádka, Jan Zítka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme