Restaurační zahrádky i kulturní akce. Pražský magistrát v sobotu uzavře část Smetanova nábřeží

Uzavření asi stometrového úseku jednoho jízdního pruhu na Smetanově nábřeží se i přes odpor opozice i Prahy 1 uskuteční. Začne v sobotu. Zastupitelé ve čtvrtek hodiny otázku probírali, návrh ODS a ANO na zrušení omezení neschválili. Opozice i koaliční Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) kritizovaly to, že podle nich náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) opatření nedostatečně projednal s magistrátními kolegy a Prahou 1.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smetanovo nábřeží se o sobotách od půlky května do konce června uzavře pro automobilovou dopravu

Uzavření asi stometrového úseku jednoho jízdního pruhu na Smetanově nábřeží se i přes odpor opozice i Prahy 1 uskuteční | Foto: Mirko Kašpar

Na úseku ve směru od Národního divadla po ústí Divadelní ulice budou umístěny restaurační zahrádky, mají se tam konat i kulturní akce. Magistrát chce opatřením mimo jiné napomoci podnikům a institucím, které na nábřeží sídlí. Podobná omezení v centrech podle náměstka Scheinherra v reakci na koronavirovou krizi v minulých týdnech zavedla řada jiných západních měst.

Nábřeží a Karmelitská dočasně bez aut. Pražští radní si to pochvalují a uvažují o trvalém uzavření

Číst článek

Namísto původně navrhovaného zrušení opatření při diskusi vznikl kompromisní návrh šéfa klubu Spojených sil pro Prahu, že by uzávěra trvala jen měsíc a poté by se vyhodnotila. Ani ten však nakonec zastupitelé neodhlasovali.

K uzavření se tak ve čtvrtek zastupitelstvo vůbec nevyjádřilo a přijaté usnesení pouze úkoluje vedení města, aby s Prahou 1 projednalo koncepci dalšího omezení tranzitní dopravy na obou stranách Vltavy a aby podobné věci obecně řešilo i s městskými částmi.

Nejméně využívaný pruh

Omezení, o kterém magistrát informoval tento týden, vyvolalo velký odpor opozice a také vedení Prahy 1. „Není fér, že to nebylo projednáno s námi, ani se sousedními městskými částmi,“ řekl na čtvrtečním jednání starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). Radní městské části pro dopravu Richard Bureš (ODS) dodal, že opatření bude znamenat zahlcení ulic Divadelní a Karolíny Světlé, stejně jako Malé Strany.

‚Rozdíl souvisí s poklesem dopravy.‘ Meteorologové zkoumali, jak nouzový stav zlepšil kvalitu ovzduší

Číst článek

Návrh na zrušení opatření přednesli šéf zastupitelů ANO Patrik Nacher a předsedkyně klubu ODS Alexandra Udženija. Nacher uvedl, že Scheinherr návrh neprojednal v radě ani na dopravním výboru. Proti schválení se již v úterý ohradily Spojené síly.

Scheinherr k tomu ve čtvrtek řekl, že se jedná v zásadě o marginální úpravu. „Jedná se o stometrový pruh jednoho jízdního pruhu. Tento úsek je nejméně využívaným na Smetanově nábřeží, protože většina lidí ho objíždí přes Divadelní ulici,“ řekl.

Žádné námitky

Dodal, že zklidnění nábřeží je součástí strategických dokumentů i předchozích rozhodnutí města, například těch navázaných na zprovoznění tunelového komplexu Blanka.

Od středy školní autobusy, od pondělí se pak na plno rozjede příměstská doprava ve středních Čechách

Číst článek

Pokud jde o proces schválení, návrh podle něj vzniknul poslední týden v dubnu, poté byl konzultován s náměstkem Petrem Hlaváčkem (za TOP 09) i předsedou dopravního výboru Pavlem Richterem (TOP 09). Plán byl podle Scheinherra představen na poradě radních a byl o něm informován radní Prahy 1 Bureš. Kromě toho také opatření standardně viselo na úřední desce a nikdo proti němu nepodal připomínku, uvedl náměstek.

Smetanovo nábřeží bylo loni na podzim více než dva týdny uzavřeno, paralelně platila i uzavírka na Malé Straně. Město podle tehdejších vyjádření chtělo paralelním uzavřením získat data k případnému dlouhodobému omezení dopravy na obou březích Vltavy.

O možném podobném omezení se v metropoli mluví již dlouho, podle zastánců do centra města a okolí řeky nepatří tranzitní doprava. Podle odpůrců nicméně není možné průjezd omezit před tím, než budou dokončeny oba pražské okruhy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme