Kvůli sněhu v Praze kolabovala doprava, MHD má zpoždění. V ulicích se objevili i lidé na běžkách

V Praze zkolabovala kvůli sněhu hromadná doprava, tramvajové a autobusové spoje nabírají od pondělního rána desítky minut zpoždění. Situace způsobená sněhovou kalamitou se podle podle Filipa Drápala, mluvčího Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy (ROPID), mírně zlepšuje. „Je ale potřeba v příštích hodinách stále počítat s velkými zpožděními,“ řekl serveru iROZHLAS.cz.

Praha (Aktualizováno: 12:46 8. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražští hasiči vyjížděli kvůli kalamitě v pondělí ráno dvakrát. „V souvislosti se sněhem jsme vyjížděli ke dvěma případům, museli jsme pomoci vyprostit auto z příkopu,“ popsal pro iROZHLAS mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Kromě aut v příkopech také hasiči uhasili požár tramvaje na Palackého náměstí, který způsobil v ranních hodinách kolonu veřejné dopravy na břehu Vltavy.

Neprotažené silnice ztížily práci také pražské záchranné službě, více výjezdů k úrazům či zraněním ale v souvislosti se sněhem a náledím zatím neznamenali.

Pražští silničáři vyslali v pondělí do ulic kvůli odklízení sněhu veškerou techniku, 73 sypačů. V terénu jsou také desítky dalších strojů.

Kritickou situaci hlásí dopravní podnik ze Žižkova i z Proseku, kde autobusy uvízly ve sněhu. S vyprošťováním zaměstnancům pomáhají i kolemjdoucí.

S problémy se potýkají tramvaje i desítky příměstských autobusů v Praze, některé spoje vůbec nevyjely. Byl zastaven provoz linky číslo 140, stejně tak nejezdí linky 107 a 147 v úseku mezi Roztockou a Suchdolem, linka číslo 231 z Dívčích hradů směrem Na Knížecí a autobus číslo 128 z Hlubočep na Žvahov v Praze 5. Potíže má rovněž příměstská doprava včetně vlaků.

V okolí Prahy se podle Filipa Drápala, mluvčího Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy (ROPID), situace mírně zlepšuje, stále ale musí cestující počítat se zpožděním. „Hlavně řešíme zapadlé autobusy, všude tam, kde jezdí kloubové autobusy, které mají výrazně horší možnosti z vyježděného sněhu odjet, hlavně v kopci,“ popsal.

„U tramvají jsou problémem zapadlé výhybky, které se nedaří přehodit. Postupně se to daří zprovozňovat, je ale v příštích hodinách potřeba počítat s velkými zpožděními,“ řekl Drápal serveru iROZHLAS.

Ochromená je stále železniční doprava, aktuálně se z Prahy nedostanete vlakem do Českého Brodu a Lysé nad Labem.

Dopravní podnik vyzval v pondělí ráno Pražany, aby po Praze cestovali metrem. „Pokud už musíte někam jet, využívejte především metro,“ uvedl na twitteru. Situaci chvíli před polednem aktualizoval, lepší se, ale zpoždění jsou stále vysoká.

Sníh přinesl do centra Prahy také nečekané výjevy, například běžkaře v centru hlavního města.

Kolabuje provoz na Pražském okruhu směrem z letiště, auta stojí v asi desetikilometrové koloně.

Sníh komplikuje dopravu po celém Česku, mezi Prahou a Lysou nad Labem nejezdí vlaky, na D8 se tvoří kolony, na D1 je provoz zastavený hned na několika místech. Radiožurnál vysílá Zelenou vlnu na pomoc řidičům každých 15 minut. Situaci sledujeme v online reportáži.

vis, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme