Praha souhlasí s textem Berlínské deklarace

Všechny členské země Evropské unie nakonec souhlasí se zněním tzv. Berlínské deklarace. Dopoledne to zaznělo ze zdrojů německého předsednictví. Dokument, který mimo jiné nastiňuje další pokračování evropské integrace, má být přijat na víkendovém summitu v německé metropoli. Německo na poslední chvíli získalo i souhlas České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

symbol Evropské unie | Foto: AFP

To, že Česko souhlasí s textem deklarace, Radiožurnálu potvrdil mluvčí vlády Martin Schmarc. Jednou z jejích problematických pasáží bylo datum: červen 2009. Berlín si představuje, že právě do tohoto měsíce by měly být vyřešeny institucionální reformy EU. Topolánek už v uplynulých dnech do Německa vzkázal, že by uvítal, kdyby v textu konkrétní datum raději nebylo.

Podle Schmarze je teď vláda spokojená s tím, že Německo nakonec respektovalo připomínky členských zemí včetně České republiky: "V konečném textu deklarace není žádný explicitní nebo implicitní termín, který by byl spojován s reformou institucí nebo evropskou ústavou. Je tam pouze termín 2009, jako čas, kdy by měla být Evropská unie postavena na nový základ, což znamená odstranění diskriminací, dokončení liberalizací a odstranění rozdílů mezi členskými zeměmi," řekl Radiožurnálu Schmarc.

Kvůli deklaraci volala kancléřka prezidentu i premiérovi

Vysoký představitel německého předsednictví uvedl, že dnes ráno kancléřka Angela Merkelová telefonicky mluvila jak s premiérem Topolánkem, tak s prezidentem Klausem, kterou českou delegaci na summitu povede. Podle českých diplomatických zdrojů usiloval Berlín o telefonický kontakt s Prahou intenzivně už od středy.

Není obvyklé, aby kancléřka volala jak premiérovi, tak prezidentovi. Jak našemu berlínskému zpravodaji řekl nejmenovaný český diplomat, Německo se domnívalo, že u nás neexistuje vůči deklaraci jednotný postoj.

Zajímavá je také otázka závaznosti deklarace, kterou třeba český vládní zmocněnec Jan Zahradil zpochybnil. Dokument pravděpodobně podepíše jen trio předsedů hlavních unijních institucí. To, že ale deklaraci de facto schválí Evropská rada, komise i parlament bude znamenat, že by se členské země měly textem řídit, zaznělo dnes také z německého předsednictví.

Deklarace je psána z pohledu obyvatel EU, mnoho pasáží v ní začíná slovy "My, občané Evropské unie..." Má jít o krátký, srozumitelný text, který vyzdvihuje hodnoty, na kterých unie stojí, ale zmiňuje taky výzvy, které před Evropany stojí, včetně nutnosti postavit EU do roku 2009 na nový společný základ.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme