Policie obvinila tři squatery, kteří opustili vilu Šatovka. Hrozit jim může až pět let vězení

Policie obvinila tři squatery, kteří v pondělí opustili střechu usedlosti Šatovka v Praze 6. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. Trojici by mohlo hrozit až pětileté vězení. V úterý vpodvečer opustil budovu i čtvrtý ze squatterů, který zatím obviněn nebyl.

Praha (Aktualizováno: 21:12 13. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Squateři obsadili dům v Praze, policie se rozhodla nezasahovat. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Policie squatery podle Hulana zadržela po jejich odchodu z budovy. „Všechny tři osoby, které včera dobrovolně opustily vilu Šatovka, byly následně policisty zadrženy a převezeny na policejní služebnu,“ řekl Hulan Radiožurnálu.

Squater z pražské Šatovky si vyšel do práce, policie ho okamžitě zadržela

Číst článek

„Všechny tři tyto osoby jsou nyní stíhány pro trestný čin neoprávněný zásah do práv k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru,“ doplnil.

Pokud vyšetřovatelé vyhodnotí, že se trestného činu dopustili jako členové organizované skupiny, případně pokud způsobili škodu velkého rozsahu, bude jim hrozit až pětileté vězení. Jinak jim hrozí maximálně dva roky.

V úterý vpodvečer budovu opustil čtvrtý člověk zapojený do protestu na střeše usedlosti. „Jedná se o třicetiletého, slovensky hovořícího muže, který následně putoval na policejní služebnu," uvedl Hulan. Proti zadrženému policie zatím obvinění nevznesla.

Někteří squateři ale odmítli budovu opustit. Policie kvůli obavám z možného zranění aktivistů nebo policistů zatím nechce na střeše zasahovat.

Využítí opuštěné Šatovky

Usedlost v Šáreckém údolí obsadilo přes 20 squaterů v pátek večer. Jako důvod uvedli nečinnost radnice ohledně využití objektu, v usedlosti prý chtějí vytvořit prostor pro setkávání lidí.

Proti těmto tvrzením se ohradilo vedení spolku Šárecké údolí, squatteři podle něj přistupují k problému s usedlostí silově a autoritářsky. V otevřeném dopise je spolek nabádá, aby budovu v klidu vyklidili a radnici předložili projekt, jak by měla fungovat.

Představitelé městské části tvrdí, že jejich plány s budovou brzdí nutná změna územního plánu, na kterou čekají už sedmým rokem. Kvůli tomu podle nich nebyla rekonstrukce dosud zahájena. Šatovkou se pravděpodobně budou zabývat místní zastupitelé na příštím zasedání 23. února.

Vendula Vrbová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme