Na Staroměstském náměstí rozsvítili vánoční strom. Zdobí ho přes 121 tisíc LED diod

Na Staroměstském náměstí v Praze se sobotu v 16.30 rozsvítil vánoční strom. Slavnostní chvíli přihlíželo několik stovek lidí, kteří zaplnili celé náměstí i přilehlé ulice. Před rozsvěcováním stromu za účasti primátorky Adriany Krnáčové zazněly tóny ze Smetanovy Mé Vlasti.

Praha (Aktualizováno: 18:59 2. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Stroměstském náměstí se 2. prosince opět rozsvítil vánoční strom. | Zdroj: ČTK

Pořadatelé letos připravili i audiovizuální show. Poprvé ji lidé mohli vidět právě při prvním rozsvícením stromu. Druhé rozsvícení se odehrálo v 17.30, tentokrát na motivy Krkonošských pohádek za účasti jejich autora Vadima Petrova.

Show se bude opakovat každý den po celou dobu trvání trhů, a to od 16.30 do 21.30 hodin.

Inspirováno svatovítskou katedrálou

Smrk, který vyrostl v Roztokách u Křivoklátu a měří 24 metrů, zdobí více než 121 000 LED diod, stovky vánočních ozdob a 50 vitráží.

Jak uvedl majitel firmy S. O. S. Dekorace Jakub Olbert, která strom zdobila, výzdoba stromu je inspirovaná architekturou svatovítské katedrály. „Pro instalaci světelných dekorací a hudebního doprovodu vánočního stromečku na Staroměstském náměstí jsme použili více než 12 kilometrů různých kabelů," řekl.

Při výzdobě se jeho firma snažila propojit českou lidovou tradici vánočních výzdob s moderními světelnými technologiemi a také s hudební složkou.

Na Staroměstském náměstí v sobotu také začala hudební vystoupení, která budou doprovázet celé trhy. V sobotu se na nich představily pěvecké sbory z Česka i ze zahraničí.

Odpoledne před rozsvícením stromu měly společný koncert pod vedením dirigenta Johanna van der Sandta. Na neděli jsou plánovaná vystoupení dětských pěveckých sborů a folklorních souborů.

Stovka stánků i betonové zábrany

Pořadatelé vánočních trhů letos zajistili kolem stovky stánků, dalších více než 20 jich stojí na Václavském náměstí. Tématem letošní výzdoby centra Prahy je historie tohoto města, její architektura a slavné osobnosti. Ve výzdobě se prolínají prvky z dob panovníků Karla IV. a Rudolfa II., ale také z díla rabiho Löwa a spisovatele Franze Kafky.

Z bezpečnostních důvodů jsou o vánočním období na pražských náměstích rozmístěné také žlutočerné betonové zábrany. Delší dobu jsou u napojení Pařížské ulice na Staroměstském náměstí. Po období adventu je pražský magistrát v pátek umístil i na Václavské náměstí a náměstí Republiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme