Praha stupňuje kontroly taxikářů a řidičů Uberu. Nepoctivcům hrozí až půlmilionová pokuta

Od středy platí novela silničního zákona, podle které nepoctivým řidičům hrozí vyšší pokuty. Novou pravomoc navíc dostali strážníci a magistrátní úředníci, kteří teď můžou ukládat kauce. A to dopravcům i fyzickým osobám. Radiožurnál byl u kontroly jednoho z řidičů společnosti Uber.

Reportáž Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taxi (ilustrační foto) | Foto: Lexi Ruskell | Zdroj: Fotobanka Unsplash

U budovy pražského magistrátu se sešlo 14 lidí – mezi nimi kontroloři a figuranti. Zrovna se domlouvají, kdo kam pojede. Někteří z nich budou hrát cizince, mají u sebe dokonce kufry a vyjedou z hlavního nádraží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novela silničního zákona zpřísnila kontroly taxikářů. Více v reportáži Filipa Titlbacha

Pojedu s kontrolorkou Jindřiškou a naším cílem je jeden z hotelů v pražském Karlíně. Už tady vidíme řidiče, který nás poveze svým vozidlem. Kontrolní pracovnice zavolala policistům, kteří budou na konci trasy čekat, a nadiktovala jim, jak dané auto vypadá a jakou má registrační značku.

Vystoupili jsme z auta a jak už sám řidič poznal, čeká na něj hlídka, která chce vidět veškeré doklady.

„Kdyby to bylo tak nepopulární, tak by s tím lidé vůbec nejezdili, že jo?“ reaguje řidič na kontrolu. Na hlídku narazil poprvé. Neměl úředně schválený taxametr a nevydal doklad o jízdě, teď mu proto hrozí až půl milionová pokuta. Jaký dopad na jeho služby pokuta bude mít, zatím neví. 

Proti převozní službě Uber toto pondělí protestovali pražští a brněnští taxikáři. Vyvrcholil tak dlouhodobý konflikt mezi řidiči. Taxikáři službu Uber obviňují z nekalé konkurence.

Změna zákona?

Ministerstvo dopravy už připravuje návrh změny zákona, který by umožnil taxislužbám při komerční přepravě využívat místo taxametru mobilní aplikaci. Na nových paragrafech resort pracuje od začátku roku se zástupci ostatních resortů a s provozovateli klasických i alternativních taxislužeb.

Pohodlná služba i nepřítel taxikářů. Co je to Uber a proč by kvůli němu někdo chtěl blokovat Prahu?

Číst článek

Už tento čtvrtek se zástupci ministerstev a pražského a brněnského magistrátu, shodli na tom, že řidiči služby Uber a dalších alternativních dopravců musí mít jiná pravidla než klasické taxislužby. Jejich změny připraví ministerstvo dopravy v novele zákona.

Část navrhovaných legislativních úprav už představilo veřejnosti. Současná sněmovna ale novelu schvalovat nestihne.

Filip Titlbach, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme