Na Staroměstském náměstí vlají běloruské vlajky. Stovky lidí vyjadřují solidaritu Minsku

Na Staroměstském náměstí v Praze v neděli vyjadřuje solidaritu s demonstranty v Minsku a dalších běloruských městech podle odhadu zpravodaje asi tisícovka lidí. Shromáždění s názvem Svobodné Bělorusko 2020 je reakcí na prezidentské volby a stupňující se násilí bezpečnostních složek proti demonstrujícím občanům v Bělorusku.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 20:46 16. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řada z účastníků akce má vlajky Evropské unie a historické vlajky Běloruska a plakáty vyzývající k odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka. Demonstrace se v neděli koná také v Brně, kde se rovněž sešla asi tisícovka lidí. Akce organizují čeští občané spolu s Bělorusy, z nichž mnozí odešli v minulosti ze země kvůli Lukašenkovu režimu.

Nedělní akci v Praze účastníci zahájili jednou minutou ticha za dvě oběti, které podle organizátorů akce zemřeli při nepokojích v Bělorusku. Organizace Amnesty International na demonstraci sbírala podpisy pod protest proti běloruské brutalitě, chce ho poté předat běloruskému velvyslanci.

Zástupkyně běloruské menšiny v Radě vlády Alena Kovářová v projevu na pódiu oznámila, že v prezidentských volbách na velvyslanectví Běloruska v Česku odevzdali běloruští občané 92 procent hlasů opoziční kandidátce Svjatlaně Cichanouské, Lukašenko dostal méně než pět procent.

Lidé v Praze vyjadřovali solidaritu pro demonstranty v Minsku. | Foto: David W. Černý | Zdroj: Reuters

Mezi demonstrujícími v centru Prahy byli zejména Bělorusové, šlo většinou o mladé lidi. V rukou měli plakáty ve třech jazycích, nápisy na nich vybízeli k rezignaci Lukašenka. Součástí akce byl i happening, během kterého účastníci přes náměstí rozvinuli obrovskou běloruskou vlajku, které dav udělal mezeru ve tvaru srdce. Tento obrázek poslali organizátoři jako vzkaz do Běloruska.

„Naším hlavním požadavkem je aktivní tlak české vlády na rychlejší a rozhodnější postup ve spolupráci s ostatními státy Evropské unie. Sankce a další nástroje jsou důležitou možností jak v případě diktátora Běloruska, tak proti případné intervenci Ruska,“ uvedl Michal Majzner, jeden z organizátorů pražské akce.

Stovky tisíc lidí požadovaly v Minsku Lukašenkovu demisi. Ten přesouval k západní hranici armádu

Číst článek

Na Staroměstském náměstí stojí improvizované jeviště a projekční plocha, na kterou hodinu před začátkem akce organizátoři začali promítat záběry z demonstrací v Bělorusku. Účastníci demonstrace mají kromě vlajek i transparenty, nápisy na některých z nich vybízejí k odchodu nynějšího prezidenta Lukašenka, za národem zvolenou prezidentku Běloruska považují Svjatlanu Cichanouskou. Podle pořadatelů by akce měla trvat do 19.30 a její součástí bude i živé spojení s Běloruskem.

Model sametové revoluce

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že Evropská unie musí povzbudit Bělorusy, aby se nebáli realizovat sametovou revoluci model listopad 1989. Svoji roli podle něj musí hrát země Visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) s pobaltskými zeměmi. Není možné, aby se v Bělorusku stalo něco podobného jako na Krymu nebo v roce 1968. Odkazoval na ruskou anexi ukrajinského poloostrova v roce 2014 a vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

V Bělorusku se nesmí stát to, co u nás v roce 1968. Evropská unie musí být akční. Musí Bělorusy povzbudit, aby se nebáli realizovat sametovou revoluci model listopad 1989. Proto se v tom angažuju a proto v tom také V4 s pobaltskými zeměmi musí hrát svoji roli. Víc v hlášení.

11:54 – 16. 08. 2020

42 657

Šéf sněmovního zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD) v televizi Prima vyjádřil očekávání, že EU vydá prohlášení o neuznání výsledku voleb a že k Lukašenkovi tak nebude přistupováno jako k oficiálnímu zástupci státu. Podle šéfa senátního zahraničního výboru Pavla Fischera (nezávislý) je důležité, aby sankční seznam cílil na konkrétní velitele jednotek, nejbližší Lukašenkovo okolí a jeho hospodářské zájmy. Veselý a Fischer se shodli, že je zneklidnily informace o tom, že ruský prezident Vladimir Putin slíbil Bělorusku pomoc se zajištěním bezpečnosti země, pokud o to Minsk požádá.

V Bělorusku se nesmí stát to, co u nás v roce 1968, napsal Babiš na twitteru

Číst článek

Na nedělní demonstraci v Praze vystoupil v úvodu senátor Pavel Fischer (nezávislý), vystoupit mají i senátoři Václav Láska (SEN 21) a Václav Hampl (KDU-ČSL), europoslanci Luděk Niedermayer (TOP 09) a Mikuláš Peksa (Piráti) nebo poslanci Miroslava Němcová (ODS) a Jan Lipavský (Piráti). Na akci promluví i zástupkyně běloruské menšiny v Radě vlády Alena Kovářová. S pořádáním akce organizátorům pomáhají lidé ze spolku Milion chvilek, který v minulosti pořádal protestní akce proti vládě a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Na místě jsou i policisté a členové antikonfliktního týmu.

Sobotního protestního pochodu kvůli situaci v Bělorusku se v Praze zúčastnily zhruba čtyři stovky lidí.

Až 200 tisíc lidí

Centrum běloruské metropole Minsku v neděli ovládl mohutný protivládní protest. Podle reportéra agentury Reuters se v běloruské metropoli sešlo více než 200 000 lidí, agentura DPA odhaduje 100 000 účastníků, zatímco AFP píše o desítkách tisíc lidí s bílo-červenými vlajkami. Protestující skandují požadavky změn a volají po demisi současného prezidenta Alexandra Lukašenka a propuštění zadržených lidí. Protestní akce se souběžně s tím konají i v dalších běloruských městech.

Podle oficiálních výsledků ve volbách opět zvítězil dlouholetý prezident Lukašenko, zatímco opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala 10,1 procent hlasů. Nedlouho po oznámení odhadů výsledků Bělorusko zachvátily protesty. Proti demonstrantům tvrdě zasáhly pořádkové jednotky. Nejméně dva lidé v souvislosti se zásahy zemřeli a přibližně 6700 dalších lidí bylo zatčeno. Zadržení lidé, z nichž část už byla propuštěna, si stěžují na tvrdé zacházení, kruté bití, ponižování a vyhrůžky. Běloruský prezident odmítl tvrzení opozice, že by výsledky hlasování byly zfalšované a nehodlá uspořádat nové volby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme