Praha testuje 'chytré' odpadkové koše, půjčení jednoho přijde na 75 tisíc na půl roku

Přes dva miliony zaplatila městská akciovka Operátor ICT za půlroční zápůjčku 30 „chytrých“ odpadkových košů. Ty mohou lidé najít Na Příkopech, na náměstí Republiky a na náplavce Rašínova nábřeží. Podle dodavatele košů se četnost svozu odpadků snížila o 94 procent. Zkušenosti odjinud však naznačují, že vysoká investice se nemusí městu vyplatit, koše totiž vyžadují pravidelné dokupování licence na obslužný software.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klasický a "chytrý" odpadkový koš.

Klasický a "chytrý" odpadkový koš. | Foto: Jan Cibulka | Zdroj: Český rozhlas

Odpadková nádoba Bigbelly je vynález ze Spojených států. Energii získává ze solárního panelu a vhozený odpad automaticky lisuje. Když je „chytrý koš“ plný, pošle žádost o vyvezení.

Popeláři by díky tomu neměli jezdit zbytečně často k poloprázdným košům a zároveň by z ulic měly zmizet koše přeplněné odpadky. První zkušenosti z Česka i ze zahraničí ale ukazují, že vysoká investice se městu nemusí vyplatit.

Výhodné, či nikoliv?

Brno stejné „chytré“ koše testovalo v roce 2015, dva z nich pak odkoupilo. Podle Tomáše Hájka z Veřejné zeleně města Brna se zařízení osvědčila. Jak ale dodává, nákup dalších neplánují.

Nakolik je celý systém hospodárný, zjišťovala už také městská část Praha 1. Za 145 tisíc korun si na konci loňského roku nechala zpracovat takzvanou studii proveditelnosti instalace „chytrých“ košů.

Chytré chodníky i lampy. Praha by mohla být 'smart city', příklad si vezme z Londýna

Číst článek

Analýzu pro ni sepsala firma VERB Group, společnost s ručením omezením, která odpadové nádoby na český trh sama dodává a ráda by o jejich užitečnosti přesvědčila nejen hlavní město, ale i další radnice a magistráty.

Server iROZHLAS.cz požádal o výsledky studie mluvčí Prahy 1. Ta však od začátku minulého týdne neodpověděla na e-mail ani nezvedla telefon.

Výhodnost „chytrých“ košů Bigbelly testovala například americká Filadelfie. Tamní radnice jich pořídila více než tisícovku. A podle zprávy, kterou koncem června zveřejnil tamní městský auditor, celá investice nepřinesla žádné úspory. Úklidové čety musely „chytré“ odpadkové koše vyvážet stejně často jako jejich „hloupé“ předchůdce. A zatímco pořízení obyčejného drátěného koše vyšlo město na 100 dolarů (v přepočtu něco přes dva tisíce korun), „chytrý“ koš stál 3700 dolarů (82 tisíc korun).

Za obdobnou cenu, za kterou Filadelfie jeden koš koupila, si Praha novější typ stejného výrobku pronajímá. Na půl roku.

Jak plyne ze smluv, hodnota veřejné zakázky je - včetně DPH - 2,24 milionu korun. Za půlroční testování jednoho „chytrého“ koše tak hlavní město platí 61 tisíc korun, tedy 75 tisíc včetně DPH.

K wifi připojení na zastávkách MHD v Praze přibyly i první chytré lavičky

Číst článek

Naděje na množstevní slevu

Podle Operátora ICT je rozdíl v ceně v pořádku. „V našem případě nejde o pouhý pronájem nádob, ale v částce je započten svoz a následná likvidace odpadu. Dále by od této ceny by měla být odečtena cena za svoz současných odpadových nádob, které budou solárními odpadovými nádobami nahrazeny,“ napsala serveru iROZHLAS.cz Ivana Kohoutová, která má v Operátorovi na starost komunikaci s veřejností.

Argumentuje i jinými podmínkami na trhu v USA a v Evropě. „Předpokládáme, že pokud by na území hlavního města Prahy bylo rozmístěno vyšší množství solárních odpadových, dostala by Praha množstevní slevu.“

Podobně odlišnou cenu hájí jednatelka společnosti VERB Tereza Dubsky. Dodavatelská firma podle ní navíc nese riziko spojené s pilotním provozem: pokud se Praha rozhodne, že se jí „chytré“ koše nevyplatí, VERB group je bude muset na vlastní náklady odstranit. A je otázka, zda pro ně najde uplatnění někde jinde.

Během pilotního provozu solární koše v centru Prahy obhospodařuje jejich dodavatel VERB. Na odvoz a likvidaci odpadu si ovšem najímá Pražské služby a společnost KOMWAG, tedy firmy, které mají svoz odpadu ve městě na starosti již nyní.

Podle jednatelky VERB Terezy Dubsky její společnost pilotní provoz v hlavním městě fakticky dotuje. „Celková cena zakázky ani nepokrývá kupní cenu předmětných odpadových nádob a licencí řídícího software CLEAN, uhrazenou VERBem,“ napsala serveru iROZHLAS.cz s tím, že další náklady na straně firmy si vyžádal samotný testovací provoz.

Ten je podle Dubsky zatím úspěšný. „V lokalitě Na Příkopech a náměstí Republiky bylo nahrazeno sedmdesát běžných odpadkových košů pětadvaceti nádobami Bigbelly. Četnost  jejich svozu svozu se podařilo snížit o 94 procent,“ tvrdí jednatelka firmy, kterou vlastní Paul Alan Dubsky.

Google zachycuje proměnu Prahy, v centru potkáte muže se zelenou koulí nad hlavou

Číst článek

Celý jeho podíl ve společnosti je však zastavený vůči třímilionové pohledávce firmy PDS Albion. O věřitelské společnosti se z veřejně dostupných zdrojů nedá nic bližšího zjistit. V rozporu se zákonem nezveřejňuje účetní závěrky a sídlí na adrese Bělehradská 23 v Praze, kde je možné si sídlo firmy pronajmout za 290 korun měsíčně.

Prodloužení licence za půl milionu

Obdobné nádoby na odpad už si od firmy VERB koupila i městská část Praha 17, za dvě sestavy košů na směsný a tříděný odpad zaplatila 600 tisíc korun s DPH.

Za zmínku stojí body 6.4 a 6.5 kupní smlouvy, podle ní po pěti letech vyprší licence na software, který koše řídí. Městská část si pak bude muset zakoupit novou licenci.

Kolik to bude stát, naznačuje případ Karlových Varů: město za obnovení licence na software CLEAN pro osm již dříve zakoupených košů zaplatilo téměř půl milionu korun.

K situaci v Praze 17 se Operátor ICT (dříve Operátor OPENCARD) odmítl vyjádřit, nicméně „v případě trvalého využívání solárních odpadových nádob se prozatím jeví dlouhodobý pronájem, tj. poskytování služby vč. svozu a likvidaci odpadu“, napsala serveru iROZHLAS.cz mluvčí Kohoutová.

Město by tak bylo plně závislé na dodavateli, převzetí provozu „chytrých“ košů jinou firmou není možné právě i s ohledem na licenční podmínky ovládacího software.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme