Pražská TOP 09 vyjádřila nedůvěru primátorovi Hřibovi, neplní podle nich koaliční program

Krajský výbor TOP 09 v Praze v pondělí večer na mimořádném jednání vyjádřil nedůvěru primátoru Zdeňku Hřibovi (Piráti). Neplní podle něj koaliční program, zejména pokud jde o bydlení, a nedostatečně řídí hlavní město, sdělila to mluvčí klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Šárka Kuželová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference vedení Prahy. Zleva u pultíků starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě), primátor Zdeněk Hřib (Piráti), předseda zastupitelského klubu Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09), radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová (STAN) a radní pro transparentnost Adam Zábranský (Piráti) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Výbor vyzval klub Spojených sil, aby vyvolal dohodovací řízení, ve kterém se řeší koaliční spory, a na prosazování svého programu spolupracoval se všemi demokratickými stranami v zastupitelstvu.

Dostupnost bydlení chce řešit celá koalice. Dnes jsme dosáhli na koaličním jednání shody na dalším postupu u družstevního bydlení. Jsem rád, že se nám podařilo vyjasnit si, jak upřesnit zadání odborné analýzy a následně bude vypsána zakázka. Na další jednání jsem připraven.

22:55 – 09. 12. 2019

4 138

Koalici v Praze tvoří Piráti, Praha Sobě a Spojené síly, všechny subjekty mají po 13 zastupitelích v 65členném zastupitelstvu. V klubu Spojených sil je členy TOP 09 sedm zastupitelů, za TOP 09 jako nestraník kandidoval také primátorův náměstek Petr Hlaváček.

Aktuální spor Spojených sil a Pirátů na pražském magistrátu se týkal plánu radní Hany Marvanové (za STAN) podpořit výstavbu družstevního bydlení v metropoli.

Praha zatím nezveřejní audit k Babišovu možnému střetu zájmů. Počká na souhlas Evropské komise

Číst článek

I když se v pondělí strany na koaličním jednání dohodly na dalším postupu, předseda klubu Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09) Deníku N řekl, že má silné výhrady k jednání primátora i jeho stranických kolegů, například předsedy klubu pirátských poslanců Jakuba Michálka.

Ten v pátek uvedl, že šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek by měl v zájmu sjednocení sněmovní opozice kvůli špatné pověsti odstoupit.

Dlouhodobé spory

Krajský výbor TOP 09 se také shodl na tom, že primátor nemá zasahovat do kompetencí radní Marvanové, a vyzval ho, aby „neblokoval práci na řešení dostupného družstevního bydlení pro Pražany“.

V pražské koalici se spory mezi Piráty a Spojenými silami objevují od jejího vzniku. Mezi sporná témata patřilo například odvolání ředitele Pražské plynárenské Pavla Janečka nebo otázka identifikace či zdanění prázdných bytů.

Spory byly také kolem pokračování privatizace městských bytů. Pospíšil a Hřib se rozcházeli rovněž v postoji k obnově mariánského sloupu na Staroměstském náměstí a TOP 09 se na rozdíl od svých koaličních partnerů postavila i proti zvýšení koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme