Do pražských tramvají bez lístku. Cestující budou moct od příštího roku platit kartou

Cestující ve všech pražských tramvajích budou moct od na začátku příštího roku hradit jízdné pomocí platebních karet. Novinářům to řekl generální ředitel dopravního podniku Martin Gillar. Podnik již vybral firmu, která do vozů umístí potřebné platební terminály, a rovněž jejich provozovatele. Jména firem neřekl. Do tramvají bude namontováno na 900 samoobslužných zařízení. Autobusů se plán zatím netýká.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Platební karta, peníze

Platební karta, peníze | Foto: Fotobanka Pixabay

„Tento týden jsem podepisoval závěrečnou zprávu ze soutěže. Máme subjekt, který to bude nasazovat, a máme subjekt s rekordně nízkou provizí z prodeje jednotlivého jízdného,“ řekl generální ředitel dopravního podniku Martin Gillar.

Metro bez řidičů bude zřejmě i v Praze. Jeho srdcem má být Krč

Číst článek

Nasazení (terminálů) bude do šesti měsíců od podpisu smlouvy. Myslíme si ale, že v lednu únoru by mohly být všechny terminály nasazeny,“ dodal.

V každé tramvaji by podle Gillara mělo být jedno nebo dvě zařízení. Umístěna budou u prostředních dveří, v případě kloubových tramvají budou stroje uvnitř tramvaje dva.

Cestující bude moci nastoupit bez jízdenky, pokud bude mít v plánu si ji koupit v terminálu. Pokud by nefungoval, musí si cestující koupit běžnou nebo SMS jízdenku.

Možnost platby kartou zavedl DPP poprvé v dubnu 2016 ve dvou tramvajích na lince 22. Následně byly terminály umístěny také na lince 18. Přístroj funguje tak, že jakmile cestující nastoupí a přiloží k přístroji kartu, vyjede mu jízdenka, kterou si na něm předtím navolil. Vloni si takto jízdenku koupilo asi 5000 cestujících měsíčně.

Kartou mohou v MHD zaplatit cestující například v Ostravě, kde takto zaplatili dva miliony jízdenek za asi 40 milionů korun. Stejně tak mohou lidé platit v Karlových Varech nebo Liberci a dalších městech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme