Vyšší, širší a lépe kontrolovatelná. Po třech letech od zřícení se otevřela nová trojská lávka

Trojská lávka v Praze je hotová, hlavní město ji v pátek odpoledne otevřelo pro veřejnost. Lidé se tak po mostě mezi Císařským ostrovem a Trojou budou moct projít znovu po skoro třech letech. Původní betonová lávka se zřítila v prosinci 2017.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trojská lávka, zatěžovací zkouška

Nová lávka je 256 metrů dlouhá a čtyři metry široká. Dá se po ní nejen chodit, ale i jezdit na bruslích či na kole | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Já si pamatuju z toho dne jenom ráno, kdy jsme se rozhodovali, kam půjdeme,“ říká paní Olga, jedna ze zraněných. To bylo 2. prosince 2017.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové trojské lávce natáčela reportáž Marie Veselá

Až od policie a záchranářů se Olga dozvěděla, že se lávka s ní a dalšími třemi lidmi zřítila do Vltavy. „První vzpomínky, které si pamatuji, jsou ze Štědrého dne, protože jsem strávila měsíc na ARO.“

Trosky betonové lávky z 80. let odklízeli dělníci a hasiči pomocí těžké techniky. Praha a kriminalisté v té době začali hledat viníka tragédie.

Loni policisté obvinili a státní zástupce obžaloval dva lidi. Podle dřívějších informací jde o autora lávky Jiřího Stránského a bývalého šéfa oddělení mostů Technické správy komunikací Antonína Semeckého. Oba muži vinu odmítají, případ teď řeší soud.

Zřícení trojské lávky je po třech letech u soudu. ‚Pro uzavření nebyly indicie,‘ hájí se Semecký

Číst článek

Dělníci se na břehy Troji a Císařského ostrova vrátili na konci loňského roku, kdy začali stavět novou trojskou lávku. „Je to úplně jiný typ konstrukce. Nejsou tam žádné předpjaté prvky, jako byly u té původní,“ říká náměstek Adam Scheinherr z uskupení Praha Sobě.

Podle něj by se tak podobné neštěstí opakovat nemělo. Nová lávka je vyšší i širší a podle magistrátu i lépe kontrolovatelná. Je 256 metrů dlouhá a čtyři metry široká, takže se po ní dá nejen chodit, ale i jezdit na bruslích či na kole. V případě nutnosti po ní projede i záchranná služba.

Marie Veselá, jp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme