Praha utržila podle Hospodářských novin za reality rekordní sumy

Zájem o nemovitosti v Praze je obrovský. Svědčí o tom údaje magistrátu: od začátku roku se v metropoli prodalo tolik majetku jako jindy za celý rok. Právo informuje o schůzce prezidenta republiky Václav Klause a premiéra Jiřího Paroubka s hornorakouským hejtmanem Josefem Pühringerem. Brněnské policejní ředitelství stahuje podle Lidových novin část přístrojů k měření alkoholu u řidičů. O obvinění českého honorárního konzula v Libérii Karla Sochora píše Mladá fronta Dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Hlavní města Praha od začátku roku prodalo majetek za více než 860 miliónů korun, zjistily Hospodářské noviny. Jak vyplývá z údajů magistrátu, je to tolik, co jindy za celý rok. Prodal se totiž Richterův dům v blízkosti Staroměstského náměstí a parcely nedaleko Národního divadla. Noví majitelé za ně zaplatili přes 600 miliónů korun.

Praha ale vlastní ještě tisíce dalších budov a pozemků, upozorňuje deník. Podle hrubých odhadů dosahuje jejich celková cena asi 700 miliard korun. List uvádí, že jejich postupný rozprodej se přitom dále zrychlí. O nemovitosti v Praze mají zájem nejen Češi, ale také zahraniční firmy. Česká metropole totiž patří podle mnoha mezinárodních realitních studií mezi investorsky nejpřitažlivější města Evropy.

Hornorakouský hejtman Josef Pühringer, dlouholetý odpůrce temelínské jaderné elektrárny, se včera v Praze sešel s prezidentem Václavem Klasem, oznamuje Právo. Krátkému setkání podle mluvčího Hradu Petra Hájka nedominovala žádná konfliktní témata. Samotné přijetí bylo mimo rámec běžných protokolárních zvyklostí. Šlo o přátelský akt, který Klaus podle Hájka učinil u vědomí blízkosti této sousední země. Pühringer, dodává Právo, jednal i s premiérem Jiřím Paroubkem. Ani s ním Temelín neprobíral.

Prezident Václav Klaus má dnes v Bruselu bojovat za euroústavu, všímají si Lidové noviny. Ačkoliv hlasitě bojuje za její odmítnutí, na dnes začínajícím summitu Evropské unie bude muset tlačit přesně opačným směrem. Kabinet Jiřího Paroubka, kterého prezident na schůzce zastoupí, totiž Václavu Klausovi podle vládní mluvčí Lucie Orgoníkové uložil vyjádřit se v intencích proevropské politiky vlády. Prezident je šéfem delegace, vláda nemůže prezidenta nijak úkolovat a to, jak vystoupí, bude záležet čistě na něm, řekl listu prezidentův mluvčí Hájek.

Policejní ředitelství Brno stahuje část přístrojů, které se používaly k měření alkoholu u řidičů. Jak uvádějí dnešní Lidové noviny, levnější měřiče korejské výroby, které policisté pořídili před několika roky, jsou totiž značně nepřesné. Často vykazovaly odchylky až půl promile. Brněnské ředitelství bylo zřejmě poslední, které je používalo. Tvrdí, že výsledky těchto přístrojů nikdy nesměly sloužit jako důkaz po sankční řízení.

Na prudký pád akcí doplatili podle Hospodářských novin i ti, kteří své peníze investovali do podílových fondů. Pokud se například někdo rozhodl investovat začátkem května do českého podílového fondu třeba 100 000 korun, mohl přijít až o 24 000 korun. Hodnota majetku, který Češi mají v tuzemských akciových fondech, se za květen snížila zhruba o miliardu, uvádějí Hospodářské noviny. Přesto mezi investory výrazná panika nezavládla. Lidé sice začali své podíly více prodávat, objevuje se však i hodně kupců. Ti investují v nadějí, že vystihnou stav, kdy jsou akcie nejlevnější, a poté opět půjdou nahoru.

Český honorární konzul v Libérii Karel Sochor byl tamními úřady obviněn z podvodu, ve kterém jde údajně o 15 miliónů dolarů. Podle Mladé fronty Dnes se ho ale někdo zřejmě pokusil zdiskreditovat. Sochor tvrdí, že za vším je obchodní spor s konkurentem a že už se vše vyjasnilo. List připomíná, že honorární konzul je soukromá osoba, která částečně zastupuje zájmy dané země, ale není přímo diplomatem.

Jana Zemanová, Marián Vojtek, Václav Pešička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme