Praha uzavřela další vstupní kapitoly

Česká republika uzavřela další kapitoly vstupních vyjednávání s Evropskou unií, a to kapitoly "energetika" a "justice a spravedlnost". Kapitolu energetika dlouhé měsíce blokovalo Rakousko kvůli Temelínu. Český ministr zahraničí Jan Kavan i rakouská ministryně Benita Ferrerová-Waldnerová ve smířlivých prohlášeních tento fakt vysoce ocenili. Případné znovuotevření kapitoly nebylo zmíněno. Celkový počet uzavřených kapitol tak stoupne na 24 z celkových třiceti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Česká diplomacie dnes dosáhla něčeho, v co málokdo před měsícem doufal. Jelikož se podařilo uzavřít proces z Melku a tím ukončit česko-rakouský spor o bezpečnost Temelína, kapitola energetika byla připravená k uzavření. Rakouská ministryně zahraničí Ferrerová-Waldnerová sice v Bruselu oznámila, že její země si vyhrazuje právo tuto kapitolu s Českem znovu otevřít, ale Evropská komise je skeptická. Komisař Verheugen prohlásil, že k tomu by musela mít celá Evropská unie vážné důvody. Česko by muselo podle Verheugena například porušovat svoje závazky kolem Temelína vyplývající z dohody s rakouskou vládou.

Ministr zahraniční Jan Kavan Českému rozhlasu potvrdil, že Rakousko dnes nezmínilo možnost znovuotevření energetiky, jak o tom v pondělí mluvila šéfka rakouské diplomacie Benita Ferrerová-Waldnerová. "Paní ministryně pronesla jednostranné prohlášení a v tomto jednostranném prohlášení nebyla žádná zmínka o tom, že by Rakousko uvažovalo o znovuotevření kapitoly, s jejímž předběžným uzavřením dnes paní ministryně výslovně souhlasila".

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme