Po demonstraci v Praze zadržela policie 18 lidí. Chtěli strhnout ukrajinskou vlajku z Národního muzea

Tisíce lidí i v nepříznivém počasí dorazily v sobotu na pražské Václavské náměstí na protivládní demonstraci Česko proti bídě, kterou svolala strana Právo Respekt Odbornost (PRO). Náměstí bylo hustě zaplněno k Opletalově ulici. Demonstrace trvala tři hodiny. Pořadatel uvedl, že pokud vláda do 10. dubna nepřijme požadavky strany, nebo nepodá demisi, uskuteční se 16. dubna další demonstrace, jež přejde v blokádu vládních budov.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:37 11. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti chudobě na Václavském náměstí 11. března

Demonstrace proti chudobě na Václavském náměstí 11. března | Zdroj: Profimedia

Několik stovek demonstrantů se po oficiálním skončení akce přesunulo před Národní muzeum v horní části Václavského náměstí, na jejíž fasádě je vyvěšena ukrajinská vlajka.

Závěr protivládní demonstrace v Praze přinesl potyčky i zásah těžkooděnců. Politici násilnosti kritizují

Číst článek

Demonstranti vyzývali ke stržení této vlajky, z druhé strany magistrály je podporovalo několik set dalších pokřikem „sundejte ten hadr“. Později přistoupili k provolávání hesla „Čechy Čechům“, které po několika minutách změnili na „českou vlajku“.

Policie demonstranty u muzea vyzvala k odchodu, na místo dorazili těžkooděnci, kteří zablokovali vstup do muzea. Později dorazily policejní posily. Na schodech před muzeem došlo k několika strkanicím, dav na protější straně magistrály při nich křičel na policisty „hanba“ a „mlátí naše lidi“. Dva policisté byli při zákroku zranění, uvedla mluvčí na twitteru.

Situace se po ukončení shromáždění vyhrotila před Národním muzeem,kde jsme opakovaně vyzývali demonstranty,aby upustili od svého záměru násilně vytrhnout do muzea. Na místě jsme omezili 18 osob pro neuposlechnutí výzvy.Dva kolegové byli při zákroku zraněni. #policiepha

18:46 – 11. 03. 2023

47 935

Do muzea se podle mluvčí policie Violety Siřišťové pokusilo dostat několik desítek lidí. „Policisté osoby vyzývali jak ústně, tak za použití speciálního vozidla,“ řekla pro Radiožurnál mluvčí. Po opakovaných výzvách, aby zanechali protiprávního jednání, policie 18 z nich zajistila pro neuposlechnutí výzvy.

„Demonstrace už před hodinou skončila, ale má ještě dohru. Policisté zajistili několik lidí, kteří se snažili strhnout ukrajinskou vlajku, která na budově visí, a nahradit ji českou vlajkou. Zasahují těžkooděnci, policie několikrát vyzvala lidi, aby opustili prostor, jednotky postupují po schodech a demonstranty vytlačují,“ říká zpravodajka Českého rozhlasu Marie Veselá.

Národní muzeum policistům na twitteru poděkovalo za zajištění bezpečnosti návštěvníků. Díky za profesionální zvládnutí vyhrocené situace před muzeem vyjádřil i ministr kultury Martin Baxa (ODS). „Právo demonstrovat si nelze plést s ohrožováním národního kulturního dědictví,“ napsal na sociální síti.

Tímto děkujeme @Policie ČR, že nám dnes pomohla zajistit bezpečnost našim návštěvníkům.
Zároveň se omlouváme za komplikace, která tato nestandardní situace mohla způsobit.

19:10 – 11. 03. 2023

211 6506

‚Stop válce‘

Mnoho účastníků drželo české vlajky, někteří měli transparenty žádající demisi kabinetu. Po Opletalovu ulici lidé stáli po celé šířce náměstí, pod ní už byl dav řidší. Desítky lidí protest sledovaly z prostoru před vchodem do Národního muzea.

Na transparentech měli lidé také nápisy jako „Pryč s Fialovým šaškostrojem“, „Odírají stát, sobě přidávají“ nebo „Stop válce, stop NATO“. Pískali na píšťalky, skandovali „Hanba!“, „Demisi!“ nebo „Šmejdi“. Policie nechtěla odhadovat počet účastníků, zhruba v 15.30 uvedla, že nezaznamenala žádné konflikty.

„Přijeli jsme z Kroměříže. Volili jsme tuto garnituru, která je u moci. Nelíbí se nám způsob jakým dělají to, co dělají “řekl Radiožurnálu jeden z účastníků. 

Policie na místě také zadržela jednoho z demonstrantů, na batohu měl válečný symbol Ruska, písmeno Z. Pořadatelé se v úvodu akce od Ruska distancovali. 

„Dnes (v sobotu . pozn.red.) jsme se přišli shromáždit, abychom se téhle bídě postavili. Aby nám už nikdy nevládli vysílači signálů, pletačky svetrů, majitelky kabelkových tanků nebo hráči vojenských simulací na mobilních telefonech. Aby už nikdy nevládly v téhle zemi zájmy nadnárodních korporací, ale aby nám vládla vláda, která bude mít na prvním místě zájmy občanů České republiky,“ řekl právník Rajchl.

Na závěr akce uvedl, že pokud vláda do 10. dubna nepřijme požadavky jeho strany, nebo nepodá demisi, uskuteční se 16. dubna další demonstrace na Václavském náměstí, jež přejde v blokádu vládních budov.

Brusel, ani Moskva

Právník Ondřej Dostál, který v minulosti spolupracoval s Piráty, uvedl, že vládní novela o nižší valorizaci penzí je protiústavní, což si vysloužilo mezi účastníky výraznou odezvu. Také poznamenal, že někteří vystupující na demonstraci budou cestovat i po obcích a městech a pořádat besedy s občany.

Celá opozice se v důsledku boje o voliče mezi ANO a SPD posune k extrému, naznačují odborníci

Číst článek

„Nikdo nemá právo nám brát náš stát, nikdo nemá právo zneužívat politické funkce,“ řekl Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů. Parlament se podle něj není schopen vzpamatovat.

„Proto budeme muset sáhnout i k nátlakovým akcím a hledat určitou alternativu,“ uvedl. Vyzval také k zablokování skladů supermarketů, pokud nezmění svoji cenovou politiku.

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (za Nezávislé) uvedla, že u některých kolegů v horní komoře Parlamentu začíná získávat ohlas. Hovořila také o tom, že i pro politiky a nejvyšší ústavní činitele platí pravidla a právní řád.

„Naším hlavním městem není ani Brusel, ani Washington, ani Moskva, ani Kyjev, naše hlavní město je Praha a naše země se jmenuje Česká republika,“ poznamenala.

Dopis vládě

Dále vystoupili například právník Tomáš Nielsen, choreograf Petr Zuska, režisér a scenárista Igor Chaun, bývalá senátorka Alena Dernerová, přes video poslali vzkaz epidemiolog Jiří Beran nebo lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert.

Vrabel a další odpůrci vlády opět demonstrovali v Praze. S kritikou vystoupili i Paroubek a Konečná

Číst článek

Pořadatelé museli několikrát vyzvat demonstranty, aby uvolnili postranní prostor na náměstí, neboť někdo zkolaboval a nemohla se k němu dostat sanitka. Jeden z účastníků s megafonem v davu vyzýval k tomu, aby lidé po demonstraci odstranili z fasády Národního muzea ukrajinskou vlajku.

Strana PRO, která vznikla loni, adresovala dopis vládě, v němž ji mimo jiné vyzvala, aby zamezila provozovatelům sociálních sítí v omezování svobody slova nebo aby zavedla zákonnou povinnost médií poskytovat objektivní a vyvážené informace.

Kabinet by měl podle představ PRO získat pod stoprocentní kontrolu firmu ČEZ, ve které nyní drží zhruba 70 procent akcií, stát by měl také opustit systém obchodování s emisními povolenkami.

PRO také chce, aby vláda jasně usilovala o mírové řešení války na Ukrajině včetně možného uspořádání mírové konference v Česku. Kabinet by podle ní také měl ukončit dodávky vojenského materiálu Ukrajině.

Demonstrace proti chudobě na Václavském náměstí 11. března | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Marie Veselá, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme