Praha chce v roce 2022 hostit 'katolickou olympiádu'. Na Světový den mládeže by mohl dorazit i papež

Mluví se o něm jako o katolické olympiádě. O to, kde bude další Světový den mládeže s účastí papeže, také pravidelně soutěží řada měst po celé planetě. Vůbec poprvé ale o pořádání největší akce katolické církve na světě usiluje také Praha. Až milion poutníků by mohla hostit v roce 2022.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Statisíce mladých věřících se zatím naposledy setkaly v polském Krakově. Příští rok je na řadě středoamerická Panama a za čtyři roky by na této největší akci, kterou katolická církev pořádá, mohla přednostně znít čeština.

V těchto dnech totiž čeští biskupové odeslali do Vatikánu dokumenty, ve kterých papeži nabízí, aby hostitelským městem dalšího setkání v roce 2022 byla Praha. Tomu předcházela řada jednání.

„Na podzim v listopadu jsme byli opět v Římě se skupinou studentů církevních gymnázií, kteří byli v krojích. A to vzbudilo obrovský ohlas, v celém Vatikánu o nás ví. Byla řada jednání s vatikánskými úřady, aby věděli, že ta kandidatura je brána vážně," říká pro Radiožurnál koordinátor příprav Jan Balík a dodává, že plán už podpořila pražská primátorka, vláda i prezident a sympatie mu projevili také zástupci Vatikánu.

Praha mezi nejvážnějšími kandidáty

Kolik dalších měst se o pořadatelskou funkci uchází, není podle kardinála Dominika Duky jasné. Praha prý ale patří mezi ty nejvážnější kandidáty, a pokud uspěje, pro Českou republiku to bude velká prestiž. Ke spolupráci chce ale pozvat i okolní země.

„Budeme pilně spolupracovat nejvíc – jako téměř s partnerem – se Slovenskem. A přidává se k nám Maďarsko, některé diecéze v Bavorsku, na jihu Slezska a dokonce i z Rakouska máme příslib diecéze St. Pӧlten,“ vysvětluje Duka.  

OBRAZEM: Papež ukončil Světové dny mládeže mší pod širým nebem nedaleko Krakova

Číst článek

Česká biskupská konference předpokládá, že by na hlavní program do Prahy přijelo až 300 tisíc poutníků z celého světa. Účast na závěrečném víkendu, při kterém papež slouží večerní bohoslužbu pod širým nebem, pak odhaduje na víc než milion osob.

Setkání z největší části obvykle financují sami účastníci. Částečně ale přispívají také věřící, sponzoři nebo hostitelský stát. Náklady na poslední setkání mladých s papežem v Krakově dosahovaly 46 milionů eur. 

O tom, které město bude další setkání hostit, má papež rozhodnout letos. Oficiálně to ale oznámí až 27. ledna 2019 během oslav Světového dne mládeže v Panamě.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme