Praha vykoupí od Českých drah pozemky pod oblouky Negrelliho viaduktu

Město Praha odkoupí od Českých drah za 4,9 milionu korun pozemky pod Negrelliho viaduktem v Praze 8. Nákup ve čtvrtek schválili zastupitelé hlavního města. Praha koupí celkem 17 ploch, které jsou nyní nevyužité nebo tu jsou nefunkční stavby. Negrelliho viadukt, který je nyní opravován, slouží železniční dopravě a spojuje přes ostrov Štvanice oba vltavské břehy.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace opravy Negrelliho viaduktu

Vizualizace opravy Negrelliho viaduktu | Foto: Správa železniční dopravní cesty

„Z hlediska budoucí proměny lokality je žádoucí získat tyto pozemky do vlastnictví hlavního města Prahy,“ píše se v materiálu, který schválili zastupitelé. Podle dokumentu vzniknou po rekonstrukci viaduktu v obloucích místa vhodná pro rozvoj a budou moci být využita. „Z tohoto pohledu je považováno za strategické, aby tyto prostory přešly do majetku Prahy,“ píše se v dokumentu. 

Co se konkrétně pod oblouky v budoucnu objeví, není z dokumentu jasné. Zájem o některé prostory ale projevilo Hudební divadlo Karlín, které by jej využilo jako technické prostory. V minulosti prostory u viaduktu ožily kulturou a sportem, například v loňském roce se tu uskutečnily koncerty nebo si lidé mohli zahrát plážový volejbal, stolní tenis nebo skákat na trampolíně. 

Negrelliho viadukt v ulici Pernerova | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Oprava Negrelliho viaduktu začala letos v červenci a vyjde na 1,44 miliardy korun. Po jejím dokončení se zvýší kapacita trati tak, aby po ní mohly projíždět i vlaky spojující centrum Prahy s pražským letištěm. 

Negrelliho viadukt je prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a druhým nejstarším stojícím mostem v Praze. Spojuje Masarykovo nádraží přes ostrov Štvanici s Bubny. Stavba dlouhá 1100 metrů, která byla uvedena do provozu na začátku června 1850, je památkově chráněná. Jméno má po inženýru Aloisi Negrellim, který stavbu řídil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme