Praha začala oficiálně usilovat o pořádání olympiády v roce 2016

Praha bude bojovat o pořádání Letních olympijských her v roce 2016. Primátor Pavel Bém a předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek dnes podepsali formální žádost a poslali ji do centra Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v Lausanne. Praha se tak stane takzvaným uchazečským městem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Jirásek, Pavel Bém

Milan Jirásek, Pavel Bém | Zdroj: ČTK

Na zatím nezávazné vyjádření zájmu zareaguje MOV posláním dotazníku. Podle něj pak asi do roka vybere několik kandidátských měst. Praha bude možná soupeřit s takovými giganty, jako jsou Chicago, Rio de Janeiro nebo Madrid.

Všichni, kteří se na kandidatuře podílejí, jsou si podle Jiráska vědomi, že celý proces je teprve na začátku. Už se ale nedá udělat krok zpět. "Je to krok, který už je nevratný, a nezbývá nám než pokračovat a snažit se jednou olympiádu pro Českou republiku získat. Teď už nemohou přijít žádné výmluvy," podotkl Jirásek.

Náklady na pořádání her jsou podle ekonomické studie odhadovány na 490 miliard korun. Kritici pořádání olympiády z řad zastupitelů zejména ze Strany zelených a SNK Evropští demokrati tvrdí, že hry se do Prahy nehodí. Obávají se také ekonomické ztráty.

Podle pražského primátora Pavla Béma ale Praha na olympiádě neprodělá. "Víme, kolik do olympiády vložíme a kolik z ní získáme. Víme, jaký význam má olympiáda pro dokončení nejen pražské infrastruktury, ale pro dokončení infrastruktury moderní země, tedy České republiky. Jsme všichni v národním týmu, ale Praha je samozřejmě vlajkovou lodí," řekl Bém.

V každém případě by se v Česku zvedl turistický ruch. Jaromír Beránek z firmy Mag Consulting říká, že Praha už teď splňuje kritéria ohledně ubytovacích kapacit. "Mezinárodní olympijský výbor má požadavek, aby bylo pro hosty minimálně 45.000 hotelových pokojů a v letošním roce Praha nabízela až 105.000 lůžek," uvedl Beránek.

Výhrady má ovšem jiný ekonomický analytik, Aleš Michl z Reiffeisenbank. "Na stranu první si Praha zaslouží pochvalu za to, že má vizi, na stranu druhou při pohledu na fungování státní správy v současnosti, na plýtvání penězi, tak si myslím, že bych se pod tuto olympiádu nepodepsal," míní Michl.

Nemají tedy strach ti, kteří budou hry organizovat? Nabízí se srovnání s nedávným mistrovství světa v hokeji a problematickou stavbou Sazka Arény. Pražský primátor Bém ale toto srovnání nepřipouští. "Nemohu připustit, že by kterýkoliv z velkých sportovních projektů mohl skončit nějakým malérem," zdůraznil pražský primátor.

Na dnešním slavnostním aktu, kterého se zúčastnila i řada významných českých sportovců v čele s Danou Zátopkovou, Štěpánkou Hilgertovou či Romanem Šebrlem, organizátoři poprvé představili i uchazečské logo pražské kandidatury z dílny výtvarníka Eduarda Kauby. Dominují mu název PRAHA a zelené vavřínové ratolesti pro vítěze, na které tvoří jednotlivé větvičky číslice letopočtu 2016. K větvičce jsou připojeny stuhy.

Jana Petrová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme