Praha zaslala Vídni protestní nótu

Černínský palác je pobouřen výroky generálního tajemníka rakouské vládní strany Svobodných Petera Sichrovského. Ministerstvo zahraničí proto v úterý zaslalo Rakousku diplomatickou nótu. Kritizuje v ní "krajně nevhodné vystupování" tohoto politika, který v pondělí vyzval českou vládu, aby přehodnotila důsledky rasového pronásledování a odškodnění jeho obětí, zvláště Židů. Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil, vystoupení Sichrovského bylo velkou blamáží a od něj samotného naše diplomacie omluvu ani nečeká.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zahraničních věcí ČR | Foto: Jan Rosenauer

"Od pana Sichrovského, který pobouřil i představitele pražské Židovské obce, my vysvětlení ani omluvu neočekáváme. Nicméně vzhledem k tomu, že strana Svobodných je součástí rakouské vládní koalice, považujeme za vhodné naše rakouské partnery upozornit na jeho krajně nevhodné vystupování. A zároveň poskytneme výčet kroků, které český stát podnikl a podniká pro nápravu křivd způsobených našim židovským spoluobčanům", řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Aleš Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Pospíšil k nótě

Podle slov Sichrovského se Češi za války podíleli na pronásledování Židů a teď jim dluží odškodnění. Ještě před předáním nóty vicepremiér Pavel Rychetský Českému rozhlasu řekl, proč se Praha k protestu kroku rozhodla.

"To prohlášení nelze považovat za prohlášení nějakého ojedinělého soukromníka, nýbrž je to generální tajemník vládní strany. Jsou jenom dvě možnosti: Buď to ten člověk absolutně nic neví o tom, co Česká republika za poslední čtyři roky udělala právě v oblasti vypořádání se s křivdami a hrůzami holocaustu, anebo o tom ví, a pak tedy je to prostě lhář. Je to člověk, který klame veřejnost tím nejsprostším a nejhorším způsobem", uvedl pro Český rozhlas Pavel Rychetský.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Rychetský: Česká vláda chystá nótu

Slova generálního tajemníka Svobodných odmítají kromě našich vládních představitelů také zástupci židovských organizací. Jak potvrdil Radiožurnálu tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus, komise, kterou ustavila naše vláda, už čtyři roky vrací majetek a odškodňuje oběti, na jejichž utrpení se Češi nepodíleli. "Přestože je to proces velmi komplikovaný, tak lze říct, že veskrze úspěšný, i když není ještě úplně dokončen".

Nótu v Praze v úterý odpoledne převzal rakouský velvyslanec Klas Daublebsky.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme