‚Plýtvání penězi.‘ Pražští zastupitelé jednali čtyři hodiny, program mimořádné schůze neschválili

Pražští zastupitelé po čtyřhodinové diskusi neschválili program čtvrtečního mimořádného zasedání a jednání tak skončilo. Pro program hlasovalo jen pět z 65 zastupitelů. Jednání si vyžádaly opoziční ODS a ANO. Důvodem byl rozpor ve výsledku dubnového hlasování radních o opravě Libeňského mostu, kdy se rozcházely údaje v zápisu a zvukovém záznamu jednání.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedání zastupitelstva hlavního města (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Návrh svolat mimořádné zasedání podepsalo 22 z 65 zastupitelů, pro podání žádosti je nutný podpis alespoň třetiny z nich.

Konec maskotů v centru Prahy? Magistrát chce zakázat zvířecí převleky, nepovažuje je za umění

Číst článek

V Praze vládne koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), která má v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. ODS, vítěz loňských voleb, a do té doby vládnoucí ANO skončily v opozici.

Dubnové jednání radních se týkalo rekonstrukce Libeňského mostu a zrušení některých dříve schválených zakázek. Opozice upozornila na rozpor, kdy v písemném zápise je poměr hlasujících šest pro a dva se zdrželi, zatímco na zvukovém záznamu sedm pro a jeden se zdržel. V obou případech nikdo nehlasoval proti.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ve čtvrtek řekl, že mimořádné jednání zastupitelstva považuje za plýtvání penězi, protože vyjde na 130 000 korun a navíc se musí hradit zastupitelům ušlý výdělek.

Do holdingu Agrofert žádná dotace z Prahy nešla, říká primátor Hřib

Číst článek

Ze všech souvislostí je zřejmé, že došlo k chybě při sčítání hlasů, řekl k tématu mimořádného zastupitelstva. Podle něj jsou chyby sčítání součástí každého jednání, odhalují se a napravují.

Původně se hlasování zdržela radní Hana Kordová Marvanová (za STAN). Následně náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že se rovněž zdržel a že v původním zápisu je chyba.

„Tuto chybu jsem pak opravdu nechal opravit, a to bezprostředně poté, co se ke mně dokument dostal. Zdůrazňuji, že vše prošlo řádným schvalovacím procesem podle platných pravidel rady. Nedošlo tedy k ničemu špatnému, jak nám někteří předhazují, ale k nedopatření,“ uvedl Hlubuček ve svém prohlášení.

Dotazy, připomínky

To přečetl náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09), neboť Hlubuček se z jednání omluvil.

Většinu čtvrteční diskuse tvořily dotazy a připomínky opozičních zastupitelů, kteří je neustále opakovali. Dotazovali se zejména na způsob hlasování radních. Chvílemi rozebírali také rekonstrukci Libeňského mostu a koalici doporučovali řešení. Při jednání si opozice vyžádala puštění zvukového záznamu z jednání radních. Po několikaminutových zmatcích byl přehrán.

Zastupitelé také probírali, jakým způsobem a za jak dlouho po jednání rady náměstek Hlubuček změnil své hlasování. Opoziční zastupitel a místostarosta Prahy 11 Martin Sedeke (ODS) se dotázal ostatních radních, jestli své hlasování také nezměnili.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme