Praha zatím nemusí vyhlásit třetí povodňový stupeň

Třetí stupeň povodňové aktivity zatím Praze nehrozí. Oznámil to primátor hlavního města Pavel Bém po zasedání povodňové komise. Všechny dnešní předpovědi jsou podle něj příznivější než čtvrteční. V hlavním městě tak nadále trvá druhý povodňový stupeň, pohotovost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sovovy mlýny | Foto: Marián Vojtek

Vltavou v Malé Chuchli protéká kolem 1450 metrů krychlových za sekundu. Pro vyhlášení třetího stupně, tedy ohrožení, by musela být překročena hodnota průtoku 1530 metrů krychlových vody.

"Předpověď je lepší, než jak Český hydrometeorologický ústav avizoval včera večer. Manipulace retenční zásoby na Orlíku jsou dostatečné a je možné dále držet odtok do Prahy na takové úrovni, aby hladina průtoku v Praze nepřesáhla 1500 kubických metrů za vteřinu," uvedl Bém.

Tento stav by měl podle povodí Vltavy platit do nedělního rána. Snížením odtoku z děl vltavské kaskády chtějí vodohospodáři dosáhnout toho, aby z Vltavy teklo méně vody do Labe, které by dnes mělo v oblasti soutoku kulminovat. Situace by se mohla změnit v případě, že by povodí obdrželo jinou předpověď.

Podle Béma je stále evakuováno několik domácností na Zbraslavi, asi 30 lidí využilo nabídky náhradního ubytování. Vyklizen je také dům přímo o modřanského jezu. Někde prosakuje spodní voda do sklepů. Přichystány jsou evakuační plány na průtok 2000 metrů krychlových vody za sekundu. "V takovém případě by se to týkalo asi 900 osob," doplnil Bém.

V případě vyhlášení třetího stupně, ohrožení, by bylo uzavřeny stanice metra v oblasti Karlína, v úseku Nádraží Holešovice - Florenc a stanice Staroměstská a Malostranská. Bylo by také třeba evakuovat obyvatele zhruba 200 domů, které by voda ohrožovala, a omezit dopravu.

V centru Prahy nechal magistrát v minulých dnech postavit protipovodňové zábrany. Jsou také uzavřena vrata do Čertovky a vyklizeny náplavky, které už zalila voda. Při povodni v srpnu 2002, kdy Prahu zasáhla pětisetletá velká voda, průtok ve Vltavě dosáhl 5160 metrů krychlových.

Martin Hromádka, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme