‚Nevíme, zda je vůbec živá.‘ Finišuje případ zmizelé Valerie, babička obviněná z týrání zůstává ve vazbě

Babička šestileté Valerie z pražského Žižkova, po které již několik měsíců neúspěšně pátrají kriminalisté z oddělení vražd, nadále zůstává ve vazbě. O jejím prodloužení rozhodl v pondělí Obvodní soud pro Prahu 3. Vyšetřovatelé ženu viní z toho, že pohřešovanou dívku i jejího malého bratra týrala. Případ podle státní zástupkyně navíc spěje po sedmi měsících do finále – policisté obviněnou tento týden seznamují se spisem.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po Valerii z pražského Žižkova již několik měsíců pátrají pražští kriminalisté z oddělení vražd | Zdroj: Policie

„Ve věci vazby jsem dnes (pondělí – pozn. red.) rozhodl, a to tak, že se obviněná i nadále ponechává ve vazbě,“ uvedl na dotaz serveru iROZHLAS.cz soudce Radek Mařík. O prodloužení vazby o další tři měsíce požádala 22. února státní zástupkyně Iva Brücklerová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 3. Kriminalisté se totiž bojí, že by žena mohla pokračovat v trestné činnosti či utéct neznámo kam.

Cestu do zahraničí měla babička malé Valerie v plánu už loni v srpnu. Policisté ji tehdy zadrželi, když chtěla odjet s ostatními dětmi na dovolenou. U sebe měla zabalené věci i vybranou hotovost. Když nedokázala vysvětlit, kde se Valerie nachází, soud ji poslal do vazby.

Konec vyšetřování

Případ, který má na starosti pražské oddělení vražd, zároveň podle státní zástupkyně spěje do finále. „V pondělí, úterý a ve středu probíhá seznamování obviněné a jejího právního zástupce se spisovým materiálem a poté, předpokládám, že bude učiněno ze strany policejního orgánu konečné rozhodnutí,“ řekla pro iROZHLAS.cz Brücklerová s tím, že vše míří k podání obžaloby, a to v řádu několika týdnů.

‚Vůbec nejedla a bez dovolení si brala bonbony.‘ Přečtěte si příběh zmizelé Valerie očima obviněné babičky

Číst článek

Kriminalisté babičku viní ze zanedbání povinné výživy a opuštění svěřené osoby, později přidali i obvinění z týrání. Za to jí hrozí až osm let vězení. Vzhledem k tomu, že žena nespolupracuje, policisté zřejmě vycházejí z výpovědí svědků. V případu vznikly i znalecké posudky, čeho se přesně týkají, ale už dříve redakci odmítl říct policejní mluvčí Jan Daněk.

Pohřešovanou dívku se však stále najít nepodařilo. „Bohužel musím říct, že stávající vyšetřování prozatím neodhalilo a nepřineslo žádné nové skutečnosti, které by vedly k osvětlení toho, kde se v současné době Valerie nachází, nebo dokonce k tomu, zda je ještě vůbec živá. Žádné takové indicie z dosavadního šetření nevyplynuly,“ pokračovala státní zástupkyně. Se všemi variantami však policisté podle ní po celou dobu vyšetřování pracují.

Stopy původně vedly i do Německa, kde žije část rodiny. Vyšetřovatele tam původně nasměrovala sama babička. Stopa se však ukázala jako lichá.

„Paní Kvasničková se k tomu, kde je Valerie, odmítá vesměs vyjadřovat. Trvá na své původní verzi, že je Valerie u její dcery v Německu. Německými úřady bylo ale prověřeno, a i samotnou dcerou, že to v žádném případě pravda není,“ popsala Brücklerová.

Jednašedesátiletou ženu, která je v případu hlavní podezřelá, v pondělí do jednací síně podle serveru idnes.cz přivedla vězeňská služba. Na dotazy neodpovídala, stejně tak se k celému případu odmítl vyjádřit její obhájce.

Setkání s rodinou

Valerie zmizela v říjnu 2017, tehdy ji na pražském Žižkově poblíž jejího bydliště viděli naposledy. Na zmizení dívky je loni v srpnu upozornil rodinný příslušník, podle kterého ji dlouho nikdo neviděl. Další svěřené děti jsou nyní v péči úřadů.

Malou Valerii několik měsíců před zmizením zachytil v rámci projektu Humans of Prague fotograf Tomáš Princ. „V Karlíně na Lyčkově náměstí jsem si všiml, že tam sedí postarší paní se dvěma dětmi, a oslovil je,“ popsal před časem redakci.

Fotograf Tomáš Princ zachytil pohřešovanou Valerii v rámci projektu Humans of Prague v dubnu 2017 | Zdroj: Tomáš Princ

Žena během zhruba patnáctiminutového setkání působila normálně, i proto ho vývoj kolem aktérů z fotografie překvapil. „Děti pobíhaly, smály se. Žádné podezření jsem nepojal, že by bylo něco špatně. Tedy kromě toho příběhu, který vyprávěla ta babička a který byl sám o sobě dramatický,“ pokračoval.

Policie na svém webu o případu pravidelně publikuje informace. Naposledy zkraje prosince zveřejnila podobiznu staršího muže, který měl Valerii společně s její babičkou doprovodit do školy Romodrom v Praze 8. Dvojice se zde podle vyšetřovatelů pokoušela domluvit i na tom, že by muž holčičku ze školky občas vyzvedával.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme