Prahou prošly tisíce lidí v duhovém průvodu, odpůrců přišlo jen málo

Velký zájem vzbudil v Praze i letos Duhový průvod homosexuálů. Zakončil letošní festival Prague Pride, zaměřený na gay a lesbickou tematiku. Díky slunečnému počasí byla minimální účast podle odhadů pořadatelů stejná jako loni, kolem 15 tisíc lidí. Před průvodem hrdosti homosexuálů prošel Prahou Pochod pro rodinu, který svolali Mladí křesťanští demokraté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrem Prahy prošly v rámci festivalu Prague Pride tisíce lidí

Centrem Prahy prošly v rámci festivalu Prague Pride tisíce lidí | Foto: Miloslav Hamřík

Průvod hrdosti homosexuálů Prague Pride se vydal na cestu centrem Prahy kolem 14 hodiny z ulice Na Příkopech, krátce po patnácté hodině pak dorazil dav na Letnou. Tam akce pokračovala koncerty pod širým nebem.

V průvodu plném alegorických vozů s odvážně oblečenými tanečníky a tanečnicemi byla letos takzvaná kočárková sekce. Sem mohou přijít lidé, kteří chtějí podpořit právo gayů či leseb na adopci nebo osvojení dítěte. Do ní se rozhodli zapojit i Petr a Honza z Prahy, batole spící v kočárku jim půjčila jejich kamarádka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prahou prošly v rámci festivalu Prague Pride tisíce lidí, natáčela mezi nimi redaktorka Eva Rajlichová.

„Chceme mít vlastní dítě, dokážeme být stejně dobrými rodiči jako heterosexuální páry. Jsme spolu asi pět let, tři roky jsme registrovaní partneři. Byli bychom rádi i jako normální manželé, bohužel v našem státě to není možné. Ale chceme prostě vychovávat děti,“ vysvětlují.

Honza s Petrem jsou prý ale optimisté a věří, že se potomka dočkají už brzy, legální úřední cestou. „Koupili jsme si společně nový velký byt, kde počítáme s dětským pokojíčkem a doufáme, že se už brzy něco změní,“ věří.

Užít si karnevalovou atmosféru a tak trochu podpořit práva gayů a leseb a dalších menšin chodí na duhový průvod každoročně řada heterosexuálů, ale nejen oni.

„K sexuální orientaci je pořád hodně předsudků. Na Prague Pride chodím tradičně a konec konců jsem tady zjistil, že jsem tu vlastně mezi svými, protože sám jsem asexuál,“ vysvětluje Jan Macháček.

Odpůrci průvodu

Protesty proti pochodu hrdosti se letos omezily většinou na hesla na transparentech odvolávající se na Bibli. Mezi jinými se objevil transparent s nápisem ‘Nesmíš obcovat s mužem jako se ženou, je to ohavnost!‘. Muž, který ho nesl, nechtěl heslo komentovat.

„Bůh stvořil Adama a Evu a řekl: rozmnožujte se. A ďábel chce, ať se to všechno převrátí,“ přidávají se někteří konzervativci.

V centru Prahy se sešli také odpůrci průvodu Prague Pride | Foto: Miloslav Hamřík

Duhové průvody, jako byl ten pražský, se těší velké pozornosti i v zahraničí. Vyhlášené jsou v Berlíně nebo Amsterdamu. V západních zemích mají už ale spíš komerční charakter, v České republice jsou stále ještě tak trochu zkouškou tolerance, říká Zdeněk Sloboda z platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu PROUD.

„Češi jsou takzvaně tolerantní s podmínkou. My vás tolerujeme, pokud nejste našimi sousedy, našimi dětmi nebo nechcete mít děti. A pokud nelezete do ulic a nejste nám moc na očích, pak vás tolerujeme a zaškrtneme to ve výzkumu,“ vysvětluje.

Eva Rajlichová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme