Prahou se před deseti lety prohnaly záplavy, tentokrát by město pětisetletou vodu ustálo

Praha si připomíná deset let od doby, kdy se přes město převalila ničivá povodeň. Přestože město tehdy bylo na záplavy připravené, rozbouřený živel se nedal ovládat. Protipovodňový systém budovaný od konce devadesátých let Prahu mohl ochránit jen před stoletou vodou. Povodeň, která udeřila, však byla pětisetletá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé domy v Karlíně několikadennímu náporu Vltavy neodolaly (Křižíkova ulice 15. srpna 2002)

Některé domy v Karlíně několikadennímu náporu Vltavy neodolaly (Křižíkova ulice 15. srpna 2002) | Foto: Jan Rosenauer

Po tragických zkušenostech ze srpna 2002 se všechny projekty přepracovaly a ochrana proti povodním se zdokonalila.

„Praha je chráněná na tu vodu z roku 2002 plus je tam 30 centimetrů rezerva,“ říká Petr Beran, ředitel odboru bezpečnosti a krizového řízení Magistrátu hlavního města Prahy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl ředitel odboru bezpečnosti a krizového řízení Magistrátu hlavního města Prahy Petr Beran

Nová protipovodňová opatření podle primátora stála čtyři miliardy korun. Linie zábran dosahuje délky téměř 20 kilometrů, z toho 7 kilometrů je mobilních. Zásadní opatření byla provedena na kanalizační síti.

Mezi další kroky, které město podniklo, patří přečerpávání říčky Rokytky a jiných pražských potoků tak, aby se voda z Vltavy nedostala korytem do města.

„Když naopak zahradíme tyto potoky, dešťovou vodu, která protéká Prahou, můžeme přečerpávat zpátky do Vltavy,“ zmiňuje Petr Beran.

Lepší systém protipovodňové obrany má v současnosti také metro, kde by velká voda ohrožovala 19 stanic.

"Na povrchu je metro chráněno mobilními hradítky, která jsou budována na výšku hladiny povodně z roku 2002 plus 60 centimetrů. Na některých stanicích jsou vybudovány studny, z nichž bude při povodních odčerpávána spodní voda," popisuje protipovodňová opatření Petr Kysilko, šéf Ochranného systému metra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl šéf Ochranného systému metra Petr Kysilko

Smyslem studní je snížit hydrostatický tlak, aby nedošlo k porušení stavby vestibulu stanice.

Vylepšený ochranný systém umožňuje, aby metro pokračovalo v provozu i v případě třetího stupně povodňové aktivity. Město počítá s tím, že by eventuálně přistoupilo k plánovanému zaplavení některých stanic, což by se týkalo Florence a Křižíkovy.

Škody by ovšem nebyly tolik hrozivé, protože do stanic by se pustila čistá voda. Úklid a eventuální opravy by tak byly snazší a vzhledem k rozdílným tlakům by nikde nehrozilo žádné zborcení.

Někde zábrany chybí

Celá Praha před velkou vodou chráněná není. Zvýšená hladina řeky by stále mohla ohrozit čtyři procenta území. V oblasti zahrnující Lahovičky, dolní část Lipenců a Sedlec by se protipovodňová opatření nevyplatila.

„O lidi je ale postaráno. Jsou zpracovány evakuační plány a městské části s tím počítají,“ dodává Petr Beran a zároveň vylučuje, že by Praha v budoucnu ještě nějaká opatření budovala.

Město bude protipovodňovou ochranu testovat při pravidelných cvičeních. Jedno z nich proběhlo v sobotu, kdy občané dostali možnost vidět ochranu stanice metra Staroměstská.

"Hlavním cílem bylo prověřit protipovodňovou ochranu stanice na povrchu, zejména pak instalaci čerpadel do předem vybudovaných studní v blízkosti stanice. Instalace čerpadel se prováděla poprvé," říká Petr Kysilko, šéf Ochranného systému metra.

Praha podle Petra Berana, ředitele odboru bezpečnosti a krizového řízení Magistrátu hlavního města Prahy, preventivní cvičení zvládla bez problémů.

Lenka Jansová, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme