Prahu a Drážďany spojí v budoucnu vysokorychlostní železniční trať

Vláda chce zlepšit dopravní spojení mezi severními Čechami a Německem. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD o tom v Praze jednal se šéfem saské vlády Stanislawem Tillichem. Do Drážďan by časem měla vést také vysokorychlostní železnice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka a předseda Spolkové rady Německa a saský ministerský předseda Stanislaw Tillich po vzájemném jednání o rozvoji přeshraniční dopravní infrastruktury

Premiér Bohuslav Sobotka a předseda Spolkové rady Německa a saský ministerský předseda Stanislaw Tillich po vzájemném jednání o rozvoji přeshraniční dopravní infrastruktury | Zdroj: ČTK

„Z pohledu České republiky je to možná i nejrychlejší příležitost, jak se napojit prostřednictvím vysokorychlostní železnice na západoevropskou síť,“ uvedl po jednání Sobotka.

Podle něj je potřeba, aby se vznikem trati počítal nový spolkový plán dopravy. Část nákladů by pak mohly pokrýt evropské dotace.

O rychlotrati jednal s Tillichem také ministr dopravy Dan Ťok. V dubnu obě strany podepíšou základní dokumenty k projektu a zároveň by měla být představena i trasa, kudy by spojení mělo vést.

Nová trať, na níž by kromě rychlovlaků mohly jezdit i nákladní vlaky, by výrazně ulehčila současnému železničnímu spojení vedenému podél Labe, které je již nyní na maximu své kapacity.

Do konce roku by také měla být dokončena dálnice D8.

Sobotka se saským premiérem jednal také o uprchlické krizi. Schengenský a dublinský systém musí podle Stanislawa Tilicha co nejdřív začít znovu fungovat. Současně je ale podle něj potřeba důsledně bojovat proti extremismu a nenávistným komentářům na internetu.

ČTK, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme