Prahu budou stát opravy po povodních 24 miliard

Náklady na odstranění povodňových škod v hlavním městě Praze sečetl magistrát na 24 miliard korun. Oznámil to mluvčí pražského magistrátu Martin Kupka. Na majetku města představují podle něj škody 11 miliard korun. Dalších 13 miliard korun jsou náklady na odstranění škod, které odhadují ostatní fyzické a právnické osoby. Téměř půlmiliardovou škodu dále způsobila srpnová povodeň zemědělcům v Ústeckém kraji. Mezi nejvíce postižené okresy patří Litoměřicko. Vážné existenční problémy mají tři čtvrtiny ze zhruba dvou stovek tamních zelinářů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozvodněná Vltava | Foto: Jan Rosenauer st.

Náklady na odstranění povodňových škod v hlavním městě Praze sečetl magistrát na 24 miliard korun. Oznámil to mluvčí pražského magistrátu Martin Kupka. Na majetku města představují podle něj škody 11 miliard korun. Dalších 13 miliard korun jsou náklady na odstranění škod, které odhadují ostatní fyzické a právnické osoby. "Odhady nákladů na odstranění škod způsobených povodní na majetku hlavního města Prahy představuje částku 11 miliard korun. V této položce je zahrnuto i necelých 6 miliard korun, které bude třeba podle odhadu vynaložit na opravu metra a všech dalších tepen dopravního podniku a těch dalších 13 miliard korun z celkové položky 24 miliard představují odhady na náklady způsobených povodní na majetku všech ostatních právnických a fyzických osob. Jinými slovy všechno to, co nahlásili ve formulářích ostatní společnosti, ale třeba i jednotlivci, majitelé bytových domů a podobně."

Téměř půlmiliardovou škodu způsobila srpnová povodeň zemědělcům v Ústeckém kraji. Mezi nejvíce postižené okresy patří Litoměřicko. Vážné existenční problémy mají tři čtvrtiny ze zhruba dvou stovek tamních zelinářů. Podle šéfa Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana většina jich neměla svoji úrodu pojištěnou a potřebuje slíbenou pomoc státu. "Řada z nich má zlikvidované pozemky, zlikvidovanou úrodu. Ten stát to padnout nemůže nechat. Vždyť to je oblast, kde se léta a léta vyráběla zelenina. Já věřím, že se tam bude produkovat dál."

Špatná ekonomická situace komlikuje přípravu příští úrody prakticky všem zemědělcům. Tvrdí to šéf krajské agrární komory František Loudát. "Nejsou peníze na naftu, nejsou peníze na osiva." O poskytnutí rychlé finanční pomoci státu hodlá dnes s ministrem zemědělství jednat i litoměřický poslanec parlamentu Robert Kopecký, Pokud by ty peníze dlouhodobě nešly, tak je to likvidační."

Problémy budou mít v důsledku povodní nadále řidiči na Děčínsku. Silnice do Hřenska totiž zůstane neprůjezdná až do konce března příštího roku. Srpnové záplavy totiž vozovku poničily více, než odborníci původně očekávali. Nová měření prokázala poškození komunikace v šesti místech. Podle šéfky odboru dopravy ústeckého krajského úřadu Lenka Jolačičové by ale úplná uzavírka nemusela trvat celý půlrok: "Pokud by se prokázalo, že část vozovky již je technicky způsobilá k provozu, bude možné i v průběhu této uzavírky provést zásadní změny v dopravním značení."

Dlouhodobá uzavírka může zkomplikovat dopravní situaci zejména po otevření hřenského hraničního přechodu. Myslí si to děčínský přednosta Jiří Benedikt: "Veškerá doprava bude vedena těmi úzkými silnicemi na Jetřichovice, Ludvíkovice, které nejsou stavěny na tak velké zatížení."

Markéta Kaclová, Josef Suk, Miroslav Zimmer, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme