Prahu čeká přehlídka armády a integrovaného záchranného sboru

V Praze na Evropské třídě bude k vidění první velká vojenská přehlídka od roku 1985. Vojáci, policisté, hasiči i záchranáři předvedou svou techniku u příležitosti 90. výročí vzniku samostatného Československa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojenská přehlídka | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Předtím nacvičovali na bývalém letišti v Bechyni. Podle velitele přehlídky, generála Jiřího Halašky bylo při nácviku nejobtížnější sladit velké množství lidí, zvířat i techniky.

"Ty problémy byly zejména v sladění, protože v takto velkém rozsahu se zapojuje hodně prvků: letectvo vrtulníkové, křídlaté, prvky integrovaného záchranného sytému. Největším problémem zpočátku bylo naučit koně jít podle hudby, aby se nebáli i to jsme dokázali. Myslím, že problémy jsou překonány a přehlídka dopadne dobře."

Generál Jiří Halaška už při malé generálce v Bechyni Českému rozhlasu přiblížil, jak bude přehlídka vlastně vypadat: "Celkový počet vojáků, policistů, záchranářů a hasičů, kteří se budou účastnit přehlídky, je 2100. Dále pak 196 kusů techniky, včetně letecké. Zúčastní se také koně a psi. Je to ukázka toho, jak složky bezpečnosti by měly fungovat. Tak jako v roce 2002 jsme se všichni sešli u povodní, tak dnes chceme demonstrovat připravenost těchto složek pomáhat občanům."

Evropská třída v Praze - i některé okolní ulice byly kvůli přehlídce uzavřeny, některé už od deseti dopoledne, samotná akce začala hodinu po poledni. S částečným omezením na několik minut muselo počítat i Ruzyňské letiště, a to kvůli přeletu stíhaček Gripen. Ty však vzhledem k nízké oblačnosti diváci neviděli, jen slyšeli.

Dnešní oslavy státního svátku vyvrcholí slavnostním ceremoniálem na Pražském hradě, kde prezident republiky předá státní vyznamenání.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme