Prahu čekají dva dny s Obamou. Potvrdil to Bílý dům

Americký prezident Barack Obama přijede příští týden do Prahy na dva dny. Oficiálně to potvrdil Bílý dům. Obama v české metropoli společně se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem podepíše novou americko-ruskou smlouvu o omezení jaderných zbraní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama při projevu | Foto: Tomáš Adamec

Do Česka by měl americký prezident přiletět ve čtvrtek ráno, zpátky do Spojených států se bude vracet až v pátek. Takto alespoň o programu Baracka Obamy mluví prezidentův itinerář, který zveřejnil Bílý dům.

Dmitrij Medveděv by měl do české metropole přicestovat už ve středu. Čtvrtek 8. dubna nicméně bude dnem, kdy oba prezidenti zasednou ke společnému jednání, po něm by pak měli slavnostně podepsat smlouvu o omezení jaderných zbraní.

K podpisu by mělo dojít v prostorách Pražského hradu, ve kterém sále konkrétně ale Hrad zatím neupřesnil. Podle Mladé fronty Dnes by nicméně mohlo jít o Španělský sál.

Oproti minulé návštěvě Baracka Obamy v Praze tentokrát zřejmě přiletí americký prezident bez manželky. Její program totiž prý cestu do České republiky neobsahuje.

Hrad bude neprodyšně uzavřen

Celý areál Pražského hradu, včetně zahrad, muzeí, galerií a dalších turisticky vyhledávaných prostor, bude příští týden uzavřen od středy do pátečního poledne.

V okolí Hradu pak bude platit zákaz zastavení, na mnoha místech Prahy 1, 6, 7 a 8 bude zakázáno parkování.

Cadillac One | Foto: Tomáš Adamec

Kvůli dopravním omezením a uzavírkám policie doporučuje řidičům sledovat přenosné dopravní značky. Pražská policie bude mít v průměru na akci nasazených více než tisíc policistů denně.

Ve čtvrtek, kdy oba prezidenti podepíšou pakt o jaderném odzbrojení, potom bude v terénu patnáct set mužů. Posily jsou domluvené s Plzeňským a Ústeckým krajem, v případě potřeby jsou připraveni pomoci i policisté ze středních Čech.

Po roce se stejným poselstvím

Barack Obama se do Prahy vrací skoro na den přesně po roce. Minulý rok se v Česku zúčastnil summitu s Evropskou unií a Prahu si tehdy vedle toho vybral i jako místo, kde pronesl svůj projev, ve kterém vyzval k jadernému odzbrojení.

Řeč na Hradčanském náměstí Obama pronesl 5. dubna 2009, teď novou smlouvu START podepíše 8. dubna 2010. Jde tedy o jakési symbolické završení původního poselství.

Veronika Malá, Martin Hromádka, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme