Prahu s Pekingem poprvé spojuje přímá letecká linka. Má povzbudit turismus

Podle odhadů by letos do Česka mohlo přijet přes 300 tisíc čínských turistů. Cestu jim usnadní přímá letecká linka Peking – Praha, kterou čínský dopravce Hainan Airlines spustil právě dnes. Mezi oběma městy bude létat třikrát týdně letadlo Boeing 767 s kapacitou 220 míst. Spojení využijí obchodníci a hlavně čínští turisté.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Václava Havla, Praha

Letiště Václava Havla, Praha | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Přímý let bude ode dneška startovat každé pondělí, středu a pátek. Vzdálenost mezi Prahou a Pekingem urazí za deset hodin.

„Co se týče cen, tak ty samozřejmě určuje letecký dopravce. Podle našich informací byla zatím nejnižší cena v závislosti na kurzu kolem 9500 korun v obou směrech. Předpokládáme, že by linka mohla nabídnout přímý spoj až 60 tisícům cestujících ročně,“ odhaduje mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prahu s Pekingem poprvé v historii spojuje přímá letecká linka

Zatímco ještě před sedmi lety přijelo do České republiky necelých 20 tisíc čínských turistů, loni už se jejich počet navýšil na více než 160 tisíc.

Velký podíl na tom má i čínský film Jen my víme kde, který se odehrává v Praze. Jen během jediného týdne ho vidělo několik milionů asijských diváků. Hlavní hrdinkou romantického příběhu je čínská dívka, která odjede studovat do Prahy, kde kdysi žila její babička.

Film dobře zná například i čínská studentka Lajnsí. Byl jedním z důvodů, proč se spolu s kamarádkou Čeulijen rozhodly české hlavní město navštívit. Před několika lety podobně zafungoval korejský seriál Milenci v Praze. Počet turistů z Jižní Koreje se tehdy zvýšil o více než polovinu.

„Praha je nádherné město a má dlouhou historii, proto jsem přijela, abych si ji prohlédla. V čínštině můžeme číst spoustu knih o Praze. Znám autora, který se jmenuje Kafka. V Číně je velmi slavný. To je také důvod, proč jsem přijela,“ vysvětluje Lajnsí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čínskou studentku Lajnsí do Prahy přilákal mimo jiné i romantický film Jen my víme kde

V Praze stráví tři dny a pak budou obě dívky pokračovat v cestě po Evropě. U čínských turistů je to běžné.

„Českou republiku obvykle spojují třeba s Německem nebo Maďarskem. Velmi se zajímají o historii a památky, ale především chtějí vidět Prahu nebo i ta menší historická města, protože je velmi přitahuje jejich romantická a magická atmosféra,“ říká Markéta Vogelová z agentury CzechTourism.

Kromě Prahy jezdí čínští turisté i do Českého Krumlova, Kutné Hory nebo do lázní v západních Čechách.

„Předpokládáme, že čínská klientela ještě naroste. Láká je samozřejmě především Praha, i když se naštěstí daří i některým regionům, aby se turisté dostali i k nim,“ potvrzuje místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Nadprůměrná útrata

Číňané také stále častěji utrácejí za luxusní zboží nebo české sklo. „Jezdí i do nákupních center nebo se tady snaží sehnat nějaké světové značky za nižší ceny. Při cestě do České republiky utratí Číňan přes 4000 korun na osobu a den,“ dodává Vogelová.

Díky přímému leteckému spojení Prahy s Pekingem by počet čínských turistů mohl letos překonat hranici 300 tisíc. „V prvním pololetí jich k nám přijelo 115 tisíc. Byl to nárůst o 40 procent,“ upozorňuje Vogelová.

Na konci října společnost Hainan Airlines nasadí ještě větší airbus s kapacitou kolem 290 sedadel. Nová linka tak bude přínosem i pro byznys cesty nebo kongresovou turistiku.

Letiště Václava Havla Praha - mimoevropské lety | Foto: Český rozhlas

Letiště Václava Havla Praha - počet odbavených cestujících (1993 - 2014) | Foto: ČTK

Jaroslav Skalický, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme