Praktici chtějí víc pravomocí pro předepisování léků. Pacientům by odpadlo obíhání ambulancí
Lidé by nově nemuseli kvůli některým lékům na předpis ke specialistům. Teď často musí obíhat odborné ambulance. V budoucnu by mohli moderní léky na cukrovku, tlak nebo kožní masti, předepsat praktičtí lékaři. Pacientům by to ušetřilo vyšetření a cestování za recepty. Téma otevřeli praktici při stávkové pohotovosti, jejich snaze mít širší pravomoci napomáhá i nedávný rozsudek Nejvyššího správního soudu.
„Specialistovi se rozváží ruce a my mu budeme moci poslat pacienta, který je komplikovaný a který zbytečně dlouho čeká na péči. Běžně se nám stává, že do kardiologické ambulance chodí pacient s běžným vysokým tlakem pro léky, ale když tam chceme poslat pacienta, který to potřebuje, tak nám ho vezmou za 3-4-měsíce. Slibujeme si o toho, že se situace zlepší,“ vysvětluje Petr Šonka ze Sdružení praktických lékařů.
Praktičtí lékaři chtějí širší pravomoci. Pacientům by pak mohlo odpadnout obíhání ambulancí kvůli receptům na předpis. Víc zjišťovala Iveta Vávrová
Tomáš z pražských Kobylis se léčí s cukrovkou asi tři roky a kvůli lékům musí každé tři měsíce k lékaři. „Na diabetes beru prášky a musím ke specialistovi. Vždycky si musím vzít den dovolené. Takhle bych ušetřil 4 dny dovolené.“
Praktičtí lékaři chtějí předepisovat moderní léky na cukrovku, některé inhalační preparáty proti astmatu, kožní masti s obsahem kortikoidů, nebo některé prášky na závratě nebo na nespavost. V současné době takové léky pacientovi napíšou jen se souhlasem specialisty. Případně je pacienti musí zaplatit celé sami. Podle Šonky to je zbytečná administrativa.
„Je to jednak zatěžující pro pacienta, který musí cestovat kvůli administrativnímu potvrzení ke specialistovi, čekat u něj v ordinaci. Je to zátěž pro zdravotní systém, protože to je vyšetření navíc.“
Kdo předepíše lék, má mít i zodpovědnost za další péči
Jenže například podle diabetologa, Milana Kvapila taková kontrola svůj význam má, protože se omezí riziko nesprávné léčby a tím poškození pacienta. Sdružení ambulantních specialistů není proti volnějším pravidlům pro předepisování léků, ale musí se přenést i zodpovědnost za léčbu, říká předseda Zoran Jojko.
„Pokud převezme někdo právo předepisovat nějaký lék, tak musí vzít zároveň i odpovědnost za péči o pacienta. Nejsme za každou cenu pro, ale nejsme proti. Potřebovali bychom vidět konkrétní seznam léků a podobně.“
Lékařská komora na sjezdu představila požadavky, které chce ve zdravotnictví změnit
Číst článek
Pacientům i praktickým lékařům ale teď nahrává Nejvyšší správní soud. Ten v srpnu zrušil rozhodnutí, podle kterého mohli hrazené léky na prostatu předepisovat jen urologové.
„Preskripční omezení úhrady není možno stanovovat na základě libovůle, ale pouze na základě řádného zhodnocení důkazů, zda je skutečně potřebné. Pacient díky tomu nebude omezován tam, kde na tom není veřejný zájem,“ vysvětluje právník Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců.
Rozšíření množství léků, které můžou praktičtí lékaři předepisovat, bude řešit i ministerstvo zdravotnictví.
„Já jsem teď oddělení farmacie na ministerstvu uložil, aby se tím zabývalo spolu se SÚKLem a pojišťovnami a musí do toho mluvit i odborné společnosti. Mým záměrem je, aby praktici tu kompetenci měli,“ řekl ministr Svatopluk Němeček z ČSSD.
Změny by mohly platit už v příštím roce.