Praktická cvičení z chemie? Nezletilí studenti se od ledna mohou jen dívat

Na pokusy s kyselinou sírovou, modrou skalicí nebo hydroxidem sodným se od ledna nezletilí žáci můžou jenom dívat. Od nového roku totiž platí novela zákona o ochraně veřejného zdraví, která jim práci s nebezpečnými látkami zakazuje. Někteří učitelé proto teď vymýšlí, jak experimenty upravit, aby si je žáci mohli vyzkoušet.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř

Laboratoř | Foto: Tomáš Adamec

Na pražském gymnáziu Arabská právě začíná hodiny chemických laboratoří. „Ten, komu není osmnáct, může stavět aparaturu, může vážit, ale s vlastními chemikáliemi pracuje jiný žák,“ vysvětluje učitelka chemie Ivana Loužecká. Osm studentů třetího ročníku se rozděluje do tří skupin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mladší osmnácti let už nesmí s chemikáliemi pracovat. Jak to vypadá v praktické hodině chemie od nového ledna, se byla podívat redaktorka Pavla Lioliasová

Jako první bere do ruky chemikálie osmnáctiletá Li. „Jdu navažovat kyselinu benzoovou a hydroxid sodný,“ popisuje. Mezitím Veronika s Markétou sestavují filtrační aparaturu: „Budeme přečišťovat naftalen s pískem.“

Veronice ale ještě nebylo osmnáct, práci si tak musely rozdělit. „Sestavujeme aparaturu a s chemikáliemi bude pracovat pak Markéta,“ vysvětluje. S chemikáliemi nemůže pracovat ani sedmnáctiletý David: „Je to škoda. No, dřív se mi předtím nic nestalo, ale aspoň si můžu složit aparaturu a postavit to všechno. Kluci tak pak jenom nasypou to, co tam má být.“

Chemikářka novelu kritizuje

Novelu zákona chemikářka Ivana Loužecká kritizuje. Studentům bude přímá zkušenost s chemikáliemi chybět.

„Chemie a biologie jsou experimentální vědy, k nimž praktika patří. Je to zpestření výuky, jednoznačně to k tomu patří. Máme to připravené, léty propracovaný systém a teď jsme ze dne na den postaveny do situace, kdy to nemůžeme provozovat,“ povzdechla si.

Učitelka chemie proto plánuje, že některé látky v pokusech nahradí. „Třeba máme úlohu na krystalizaci. Používali jsme modrou skalici, tak teď uděláme krystalizaci s chloridem sodným,“ dodává Loužecká.

Změna zákona zkomplikovala výuku na středních průmyslových školách a také třeba budoucím truhlářům, protože nemůžou v hodinách pracovat s některými dřevy. Prach z nich je totiž karcinogenní. Stejně tak automechanici už nenatankují do aut benzín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novela zákona o ochraně veřejného zdraví komplikuje praktickou výuku. Hostem ČRo byl předseda Asociace středních průmyslových škol Jiří Zajíček

„Pro střední průmyslové školy je to poměrně zásadní komplikace, protože nám to neumožňuje provádět praktickou výuku v celé řadě různých oblastí, nejen v chemických oborech,“ potvrzuje předseda Asociace středních průmyslových škol a ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze Jiří Zajíček.

„Od ledna jsme přešli na nouzový režim v chemických laboratořích, kdy jsme vyloučili zakázané látky. Což zdaleka nemůže naplnit obsah rámcových vzdělávacích programů, protože my naše žáky musíme připravit pro praxi, kde se běžně s těmito látkami pracuje,“ dodává.

Ministerstvo školství teď připravuje nařízení, které by práci s nebezpečnými látkami mělo znovu povolit. „Legislativní nařízení by chtěli představit a předložit vládě hned na druhém jejím zasedání v lednu. Což by znamenalo, že v podstatě odhadem od února už by zase mohli žáci a studenti pokračovat v rámci výuky chemických praktických nauk, ale i praxe,“ říká mluvčí úřadu Jarmila Balážová.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme