Praktický lékař o akci Děkujeme, odcházíme: Je to vítězství i prohra zároveň

Lékařské odbory si akcí Děkujeme, odcházíme vymohly výrazné zvýšení platů a prosadily i další požadavky. Majitel PR agentury Jiří Hrabovský hodnotí výsledek protestu jako největší úspěch profesní skupiny v celé historii Česka. Ne všichni lékaři, zdravotničtí odborníci i laici však hodnotí protesty lékařů a jejich výsledek kladně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Homolce

Nemocnice Na Homolce | Foto: Tomáš Adamec

Některé průzkumy naznačují, že cenou za to byla ztráta sympatií části veřejnosti. Zaznívají i slova o vyděračích, kteří neváhají vyhrožovat smrtí pacientům.

„Akce měla nepochybně svůj velký význam. Ukázala v celé nahotě problémy, které v českém zdravotnictví jsou, ukázala hlubokou krizi v nemocničním zdravotnictví i sílu, kterou lékaři dokázali svojí jednotou,“ tvrdí vedoucí lékař jednotky intenzivní péče Oblastní nemocnice Příbram Martin Polák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékař Martin Polák z příbramské nemocnice a předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák byli hosty Ozvěn dne

Jeho výrokům oponuje předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák: „Mám silné pochybnosti, jestli výsledek akce nazvat úspěchem a jestli ten úspěch není spíš krátkodobý. Peníze, které lékaři dostanou, bude potřeba někde vzít.“

Odborářská akce nebyla podle Šmatláka dotažena do konce. „Příčinou toho, proč to nakonec nedosáhne původních požadavků, je především to, že kolegové ztratili odvahu, protože ve skutečnosti nikdy nechtěli to, čím vyhrožovali – odejít do ciziny či převzít práci v privátním sektoru. To, co domluvili s vládou, je kompromis a domnívám se, že je to vítězství i prohra zároveň.“

Polák vidí kompromis jako jediné možné řešení situace. Kdyby odešli – zejména mladí – lékaři do ciziny, už se nevrátí a vznikne nezacelitelná generační propast.

„Podmínkou lékařů by měla být restrukturalizace zejména právě v lůžkovém fondu a v akutním lůžkovém fondu. Domnívám se, že řada kolegů skutečně práci ztratí nebo ji budou muset hledat jinde,“ varuje Šmatlák.

Šmatlák: Nemocniční lékaři nepřizvali ty soukromé

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka celá akce vedla nejen ke zvýšení platů, ale také k tomu, že se ukázaly některé problémy českého zdravotnictví v plné nahotě. Třeba to, jak dlouho lékaři pracují a kolik za to berou.

Šmatlák však upozorňuje na to, že nedostatečný příjem není problémem pouze lékařů z lůžkových zařízení, ale i lékařů v soukromém sektoru.

„Jednou z mých připomínek bylo to, že akce byla nekoordinovaná, kolegové naprosto odhlédli od toho, že podobné problémy mají lékaři v soukromých ordinacích a často byl směšován příjem soukromého zdravotnického zařízení s odměnou lékaři,“ říká.

„Problémy jsou skutečně podobné. Nejvíce negativně hodnotím v této akci roli České lékařské komory, zejména jejího prezidenta Kubka. ČLK se naprosto zpronevěřila svému poslání a prezident zdaleka nevyjadřoval názory většiny členů lékařské komory. Choval se jako odborář a ČLK byla zavlečena do role, ve které se neměla nacházet,“ kritizuje Šmatlák.

V mnoha nemocnicích lékaři během dne stahovali výpovědi, někteří mají problém s nástupem na místo, ze kterého výpověď podali. Například Fakultní nemocnice Královské Vinohrady nechce znovu přijmout šéfa odborů Martina Engela, podobné problémy mají i lékaři v Uherském Hradišti.

Lucie Maňourová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme