Praktičtí lékaři a pediatři v několika krajích zavřeli ordinace

Informační letáky, omezení péče, ale i zavřené ordinace dnes čekaly pacienty u některých dětských i praktických lékařů na jižní Moravě a na Vysočině. Lékaři tak protestovali proti politice zdravotních pojišťoven, především VZP, jsou nespokojení s tím, že se jim platby navyšují pomaleji než u ostatních druhů lékařské péče. Iniciátory stávky byli praktičtí lékaři ze Zlínského kraje, ke kterým se přidali i jejich kolegové v Jihomoravském a Olomouckém kraji nebo kraji Vysočina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři stávkují | Zdroj: ČTK

Šedesát procent dětských lékařů a téměř polovina praktických lékařů v kraji Vysočina dnes nepracovala. Ostatní byli vzhledem k výskytu chřipky v ordinacích. Problém mohli mít zejména rodiče dětí. Na Jihlavsku byly kromě dvou ordinací v Telči a Jihlavě všechny ostatní uzavřeny. Naopak na Pelhřimovsku se dětští lékaři ke stávce nepřipojili a na Žďársku jen v minimálním počtu. Rodiče s nemocnými dětmi ale mohli i na pohotovost.

Na dveřích uzavřených ordinací pediatrů visela vysvětlení s adresou lékaře, který dítě v akutních případech ošetří - přesto nastávaly zmatky. Někteří rodiče nemocných dětí telefonovali svým lékařům, aby se ujistili, že mohou přijít. Další dlouho hledali pomoc, než se dostanou do té správné čekárny, zaplněné malými pacienty s chřipkou, která na Vysočině překročila práh epidemie.

Ve Zlínském kraji se do protestu zapojilo asi devadesát procent praktiků pro děti i dospělé. Původní odhad účasti v kraji byl asi osmdesátiprocentní. Na jižní Moravě uzavřeli někteří pediatři své ordinace úplně, jiní jen vyvěsili informační letáky. Podpora stávky se liší podle jednotlivých regionů. Například na Břeclavsku zajišťovali akutní péči tři lékaři z dvaadvaceti, podobné to bylo na Znojemsku. Naopak na Blanensku se k protestu připojilo jen osm ze čtyřiadvaceti pediatrů. V Brně ordinovala asi čtvrtina z celkového počtu dětských lékařů.

Lékaři protestují proti platební politice zdravotních pojišťoven

Zavřené ordinace jsou jistou předzvěstí dalších protestů. Lékařům se nelíbí vyhláška ministerstva vnitra, která vznikla za vlády Davida Ratha. Kvůli té musí dnes pojišťovně vracet desetitisíce korun za to, že v loňském roce ošetřili všechny potřebné pacienty. Praktičtí lékaři navíc žádají, aby jim VZP dávala měsíčně za registrovaného pacienta 50 korun. Dnes dostávají 36.

Jihlavský obvodní lékař Libor Plíhal Českému rozhlasu řekl, že stávkuje především proto, že podle něj nejsou pevná pravidla o poskytování péče pro letošní a příští rok: "Do dnešní doby nejsou dohodnuty dodatky na rok 2007. Takže nevíme, za co budeme v tomto roce pracovat. Proto je tato stávka, abychom došli k nějakému dialogu a k nějakému kompromisnímu řešení na rok 2008, když na rok 2007 je vlastně pozdě."

Sdružení praktických lékařů protesty centrálně nepodpořilo a necháváalona zvážení svých členů, jestli se k nim připojí. Místopředseda Sdružení Jan Jelínek to vysvětlil tím, že v dohodovacím řízení na návrh pojišťovny přistoupili, takže teď proti němu nemohou pořádat protesty.

"Já držím zlínským kolegům palce, aby se jim podařilo dosáhnout lepších smluv, než jsou ty, které jsme vyjednali centrálně. Na druhou stranu si uvědomuji, že je to velice těžká úloha a že je dost dobře nemůžeme v rámci republiky podpořit ve chvíli, kdy jsme na ta jednání s VZP přistoupili," potvrdil Jelínek.

Požadavky lékařů odmítá ředitel VZP Pavel Horák, který tvrdí, že pojišťovna platí za léčení přesně podle ministerské vyhlášky a ta vychází z dohod pojišťoven s lékaři. Stávka lékařů je podle VZP nátlakovou akcí, která nemá smysl. Skokové zvýšení platby z už dohodnutých šestatřiceti na padesát korun označuje pojišťovna jako nereálné.

Boj praktiků za lepší podmínky u zdravotních pojišťoven má zřejmě už první vyústění. Předseda Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje Lubomír Nečas se má zítra v Praze setkat s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem.

Pavel Horák a prezident lékařské komory Milan Kubek budou hosty pořadu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Radiofórum vysílaného od 18. hodiny.

Lucie Husárová 1, Olga Štrejbarová, Marie Matúšů, Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme