Praktičtí lékaři stále čekají na vakcíny od firmy Pfizer. Rozvoz dávek nabral další zpoždění

Rozvoz očkovacích látek proti covidu od firmy Pfizer k praktikům se opět odkládá, zjistil Radiožurnál. Ministerstvo zdravotnictví totiž muselo nejprve vyřešit skladovací podmínky pro miliony dávek, které do Česka dorazí v příštím roce. Praktici měli vakcíny od firem Pfizer a BioNTech dostávat už od tohoto pondělí.

PŮVODNÍ ZPRÁVA Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování v nemocnici Bulovka

Očkování v nemocnici Bulovka | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví se zřejmě praktičtí lékaři dočkají vakcín koncem příštího týdne. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka má prý ale od distributora jiné zprávy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdy se praktici dočkají vakcín? Poslechněte si příspěvek reportéra Matěje Skalického

„Informace je taková, že do většiny ordinací praktických lékařů, kteří si vakcíny objednají, se dá závoz očekávat až ve 44. týdnu, tedy v prvním listopadovém týdnu,“ řekl Českému rozhlasu.

Distribuční firma Avenier konkrétní datum komentovat nechtěla, rozvoz je prý ale připravený.

„Za společnost Avenier můžu potvrdit, že se v současné době na základě výběrového řízení připravujeme na distribuci vakcín Comirnaty do ordinací. Ta začne bezprostředně poté, co budou finalizovány podmínky ze smluvními stranami, vyjádřil se mluvčí Martin Nesrsta.

Čeká se na podpisy všech zúčastněných stran: pojišťoven, ministerstva a distributora. Zpoždění v distribuci je ale poměrně významné, původně mělo k rozvozu dojít v září, další termín byl 11. října.

Miliony mrazáků

Odklad způsobují pokračující jednání o skladování vakcín. Ministerstvo zdravotnictví až po vypsání tendru na distribuci dostalo od Pfizeru harmonogram dalších dodávek. Zjistilo, že dodávek vakcín bude najednou tolik, že současná skladovací místa u distributora a v nemocnicích nebudou stačit.

„Museli jsme se společností Pfizer vyřešit otázku skladování vakcín, které přijdou v příštím roce. V prvním pololetí přijdou jednorázově milion vakcín, vysvětlil mluvčí ministerstva Daniel Köppl. „Je potřeba vyřešit, kde budou vakcíny uskladněny tak, aby nedošlo k jejich poškození, dodal.

Koronavirová čísla rostou, hygienici zváží zavedení staronových opatření. Podle čeho se rozhodnou?

Číst článek

V současnosti má Česko asi dva miliony nevyužitých dávek, do půlky příští roku jich dorazí dalších asi 12 milionů. U distributora je ale možné uskladnit jen tři miliony dávek a do nemocničních mrazáků se jich vejdou další dva miliony.

Vláda proto na svém pondělním jednání schválila nákup 50 mrazicích boxů za asi 12 a půl milionu korun, pořídit je má Správa státních hmotných rezerv. Do těch by se mělo vejít dalších asi šest milionů dávek.

Z materiálu pro jednání vlády, který má Český rozhlas k dispozici, vyplývá, že stát také možná požádá Správu hmotných rezerv o krátkodobé uskladnění vakcín v těchto nově nakoupených mrazácích.

Životnost těchto zařízení má být delší než 10 let, je možné je následně použít v přímo řízených organizacích ministerstva zdravotnictví pro poskytování další péče.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme