Praktičtí lékaři chtějí víc peněz: 21. září protestně zavřeme ordinace

Praktičtí doktoři chtějí ve středu 21. září protestně zavřít ordinace. Na termínu se dohodli zástupci všech krajů a vedení Sdružení praktických lékařů. Požadují šestiprocentní zvýšení plateb od zdravotních pojišťoven a rozšíření pravomocí například pro předepisování léků. Termín ale definitivně potvrdí až po čtvrtečním jednání s ministrem zdravotnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Na základě tohoto jednání je možné ještě protestní akci odvolat. Možnost je podmíněná realizací našich požadavků a slibů ministerstva zdravotnictví,“ uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.

Resort v těchto dnech připravuje novou úhradovou vyhlášku pro příští rok. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD ale praktici dostávají peněz dost a chystaný protest je jen předvolební vydírání. Jednání se neplánuje zúčastnit a resort zastoupí náměstek.

Doktoři žádají zvýšení kapitační platby. To jsou peníze, které dostávají pravidelně od pojišťoven za každého pacienta v kartotéce. Podle sdružení tyto platby tvoří 75 procent příjmů ordinace, ale posledních osm let se nezměnily.

Protest praktických lékařů. Chtějí zavřít ordinace kvůli nízkým platbám a povinným stážím

Číst článek

„Tudíž příjmy a úhrady praktickým lékařům nerostou a je to v rozporu s tím, co vidíme i v jiných segmentech lékařské péče,“ upozornil místopředsedy sdružení Michal Bábíček.

Lékaři si stěžují, že náklady jako nájmy nebo energie přitom stále rostou, a tak nemůžou například nakoupit přístroje a zvýšit plat svým zdravotním sestrám. Nelíbí se jim také, že ministerstvo zvyšuje platy kolegům v nemocnicích a na ně nemyslí.

Podle Václava Šmatláka by jednodenní protest neměl pacienty ohrozit.

„Mohu všechny uklidnit. Pacient to nepocítí, akorát bude více zatížená záchranná služba a nemocnice, protože lidi budou záchrankou odvezeni, tak jako je to o víkendech,“ potvrdil člen sněmovního výboru pro zdravotnictví za ČSSD a primář interny Na Bulovce Jiří Koskuba.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme