Praktičtí lékaři kritizují chystané změny v předepisování léků

Recepty od lékaře se změní - doktoři budou místo léku předepisovat jen účinnou látku. Mělo by to lékárníkovi umožnit vybrat ten nejlevnější medikament. Jde o takzvanou generickou preskripci. Informovalo o ní ministerstvo zdravotnictví s tím, že dobře funguje v zahraničí a šetří peníze. Doktorům se to ale nelíbí a pacienti jsou v rozpacích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna

Lékárna | Foto: Tomáš Adamec

Ministr zdravotnictví chce změnami v lékové politice dosáhnout úspor ve výdajích zdravotních pojišťoven a omezit korupci při nákupu léků. Kritici ale namítají, že problém s korupcí se jen přesune z ordinací do lékáren.

Někteří pacienti se zase bojí toho, že jim bude lék vybírat lékárník, ačkoliv více věří doktorovi. Mají třeba strach, že by na nový medikament mohli mít alergii. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera se ale bát nemusí.

„Ze světa nejsou známy komplikace, které by převyšovaly běžné drobné komplikace, které vždycky v lékové oblasti jsou. Samozřejmě že alergie na léky existují, ale není potvrzeno, že by jich byl větší počet, pokud jde o generika.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma v Odpoledním Radiožurnálu zmapovala redaktorka Lenka Jansová

„Ve Velké Británii byli lékaři dokonce hodnoceni podle procenta předepisování generik. Ono je to samozřejmě tak trochu šetření na tom, co pacient dostává, ale je to šetření pro to, aby se ušetřilo na důležitější věci, a je to ve prospěch pacientů, kteří potřebují některé dražší léky, na které vždycky rozpočet těžko dosahuje,“ obhajuje chystanou novinku ministr.

Irena Kudrnovská ze Sdružení praktických lékařů ale Radiožurnálu potvrdila, že alergií kvůli přídatným látkám v lécích skutečně může přibýt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek o plánovaných změnách mluvil v Ozvěnách dne

„Ten pacient pokaždé může dostat lék od jiné firmy, i když má stejnou účinnou látku. Ta aditiva se u každé firmy různí. A právě na různá aditiva pacient může být alergický, a my to neovlivníme. My chceme pro své pacienty, aby měli to nejlepší, už to teď máme zjištěné, ‚vychytané‘. A tady najednou celá naše práce půjde vniveč,“ varuje Kudrnovská.

Odpovědnost za léčbu neseme my, namítají lékaři

Také podle předsedy Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavla Neugebauera není návrh dostatečně propracovaný.

„U nás je systém nastavený tak, že zodpovědnost za léčbu pacienta má lékař, nikoliv lékárník. To znamená, když já budu psát generickou preskripci, pacientovi ten lék nebude vyhovovat, budu já dostávat zpětnou vazbu od lékárníka, který konkrétní lék tomu pacientovi vydal, případně co změnil? Co se bude dít, když budu psát dva léky na recept, a on změní oba dva. Jak já se tu informaci dozvím?“ namítá Neugebauer.

‚Poměrně podstatné‘ výhrady má i Svaz praktických lékařů, jak ve Stalo se dnes potvrdil jeho předseda Václav Šmatlák.

„My jsme pro to, pokud se pan ministr k tomuto rozhodne, vláda k tomu dá souhlas a parlament to potvrdí, aby byl zachován duální způsob,“ uvedl s tím, že konečné rozhodnutí musí být ale na lékaři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Stalo se dnes o tématu diskutovali předseda Svazu praktických lékařů Václav Šmatlák a viceprezident Svazu pacientů Josef Mrázek

„Buď se rozhodne předepsat léčivo současným způsobem, přímo názvem toho léku, anebo genericky, ale to rozhodnutí musí být na něm.“

Změny by chtělo ministerstvo dopracovat do podzimu a začaly by platit v první půlce příštího roku. Napřed se budou zkoušet tak na 20, 30 lécích.

Nového systému předepisování léků se podle údajů České lékárnické komory obává zhruba každý pátý pacient. Podle prezidenta komory Stanislava Havlíčka by se mělo změnit značení medikamentů tak, aby byla účinná látka přímo v názvu.

Ministerstvo zdravotnictví hodlá také zrušit dosavadní poplatek za položku na receptu a nahradit ho platbou za celý recept. A chce zavést elektronické předpisy a třeba i seznamy doporučených léků.

K dispozici mají být i takzvané elektronické recepty. Pacient by pak odcházel do lékárny pouze s čárovým kódem. Centrální evidence navíc umožní lékařům sledovat, jak dodržují lidé léčebný režim. Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek předpokládá, že tento systém by se mohl ve větší míře rozšířit na přelomu letošního a příštího roku.

„Proti této centrální databázi (receptů) byly vážné námitky, například pokud jde o utajování údajů a tak dále, a není mi známo, že by účinným způsobem tato otázka byla vyřešena. Teďka jsem překvapen tím, že se to znovu otevírá a přistupuje se k tomu, aniž by se dalo vysvětlení, co se tedy na tom změnilo, co se zlepšilo, jaké problémy odpadly. Nevím o tom a divím se tomu, že se k tomu takto přistupuje,“ reagoval na tuto chystanou novinku viceprezident Svazu pacientů Josef Mrázek.

Lenka Jansová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme