Praktičtí lékaři nesouhlasí s asymetrickými požadavky nemocničních kolegů

Padesáti devíti nemocnicím hrozí masivní odchod lékařů. Jejich pacienti se s největší pravděpodobností objeví u praktických lékařů a ambulantních specialistů, kteří se obávají náporu a chtějí s ministerstvem a pojišťovnami jednat o náhradách. S požadavky kampaně Děkujeme, odcházíme, však nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v ordinaci | Foto: Jana Šustová

Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Václava Šmatláka nejsou signály, že by se praktičtí lékaři chystali zavírat své ordinace. Jsou připraveni přijmout všechny pacienty.

„Tak jako nás podpořili lékaři z nemocnic při našem protestu před pěti lety, tak pokud situace bude vyžadovat zvýšené úsilí, pacienti u nás pomoc najdou, od svých dveří je vyhánět nebudeme,“ řekl Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák ve Stalo se dnes vyjádřil nespokojenost s požadavky lékařů zapojených do kampaně Děkujeme, odcházíme

„Budeme muset hovořit s pojišťovnami i s ministerstvem zdravotnictví, že tato zvýšená péče bude také znamenat vyšší náklady, abychom za to ještě nebyli finančně trestáni. To se týká i ambulantních specialistů.“

Koalice soukromých lékařů vydala prohlášení, v němž se vyjadřuje ke kampani Děkujeme, odcházíme. „Nepodporujeme asymetrické nároky jedné skupiny lékařů, myslíme si, že akce měla probíhat koordinovaně. Nás nikdo dopředu neinformoval, my jsme nebyli nikdy osloveni ani Lékařským odborovým klubem, ani Českou lékařskou komorou,“ upozorňuje Šmatlák.

Zvýšené odměňování by podle něho mělo platit nejen pro lékaře, ale i pro zdravotní sestry. Šmatlák je přesvědčen, že pro akci není vhodný čas, protože nyní lze přidat jednomu segmentu jen odebráním peněz jinému.

„Jsme v kontaktu s ministerstvem zdravotnictví a připravujeme takové změny legislativy, aby to bylo možné. Víme, že ministerstvo se na změny připravuje, že budou tvrdé pro nás i pro pacienty, ale také že je nelze najít za dva měsíce,“ dodává Šmatlák.

Ondřej Houska, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme