Praktičtí lékaři vyhlásili stávkovou pohotovost

Po lékárnících vyhlásili stávkovou pohotovost také praktičtí lékaři. Chtějí upozornit na to, že platby za péči od Všeobecné zdravotní pojišťovny se po vyhlášení nucené správy opět prodloužily. Lékaři tak dostávají zaplaceno opět s více než měsíčním zpožděním. Ministr zdravotnictví Rath žádá o tři miliardy pro VZP, aby mohla lékařům platit včas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient u lékaře

Pacient u lékaře | Foto: NEPOUŽÍVAT internet | Zdroj: AFP

Podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů a mluvčího Koalice soukromých lékařů Jana Jelínka se po zavedení nucené správy ve Všeobecné zdravotní pojišťovně znovu prodlužují splatnosti faktur. Lékaři tak dostávají zaplaceno opět s více než měsíčním zpožděním.

"V některých regionech republiky je už opět zpoždění plateb tak velké, jako bylo na začátku října. Dalším důvodem je vydání vyhlášky ministerstva zdravotnictví - má řadu závažných nedostatků - a pokud nebude nějakým způsobem upravena, tak pak by hrozilo, že bychom museli poskytovat méně preventivních výkonů a byli by pacienti vážně nemocní odmítáni," řekl Radiožurnálu Jelínek.

Nevyloučil ani, že se ke stávkové pohotovosti rozhodnou i další členové lékařské koalice. Kromě lékárníků a praktiků v ní jsou také zubaři, pediatři a ambulantní specialisté.

Odborný ředitel Městské záchranné služby v Ostravě Jan Kaczmarczyk Českému rozhlasu také potvrdil, že je trápí nestabilita v politice ministerstva zdravotnictví a vztahy s pojišťovnami: "Druhá věc, která je důležitá a citlivá, je příprava změny a podpisu nových smluv mezi zdravotnickými zařízeními a pojišťovnami. Přicházejí zprávy o nepodepisování smluv s některými zdravotnickými zařízeními, což připravuje některé lidi o klidný spánek. Především specializované ambulance a dokonce i některá velká zdravotnická zařízení."

Někteří praktičtí lékaři v Náchodě vyvěsili ve svých ordinacích protestní letáky. V nich upozorňují na to, že jim nová úřadová vyhláška ministerstva zdravotnictví reguluje předepisování léčiv a vyžádaných služeb v jiných zdravotnických zařízeních. V letácích pacienty připravují na to, že pokud bude stanovený limit překročený, nemohou požadované léky předepsat. Vyhlášku musí dodržovat také v Oblastní nemocici Náchod.

Dosud největší protest lékařů se konal 6. října loňského roku. Praktici zavřeli ordinace, aby upozornili na své ekonomické problémy, a pět minut po dvanácté se sešli před úřadem tehdejší ministryně zdravotnictví Milady Emmerové na protestní demonstraci. Pískot si tam vysloužil i tehdejší prezident České lékařské komory David Rath.

Ministr Rath žádá stát o tři miliardy pro VZP

Ministr zdravotnictví Rath žádá o tři miliardy pro VZP, aby mohla lékařům platit včas. Ministra financí požádal, aby Všeobecná zdravotní pojišťovna dostala v co nejkratším termínu od státu peníze za děti, důchodce a další státní pojištěnce v takzvané předsunuté platbě. Rath znovu obvinil šéfku VZP Jiřinu Musílkovou z nečinnosti. Kvůli ní prý lékaři musí počítat s přechodným prodloužením lhůt splatnosti.

Musílková se ale proti Rathovu vyjádření ohradila. O předsunutou platbu VZP žádala už na podzim: "Dostali jsme odpověď, že není jasno s rozpočtem, abychom to eventuálně udělali znovu po Novém roce. Teď jsme dostali dopis náměstka ministra financí, že je možné požádat. Nicméně mezitím vyšla vyhláška, která říká, že ta předsunutá platba se musí započítat do koeficientu, o který budeme potom budeme platit víc. To je velká nejasnost, znamenalo by to velkou ztrátu pro pojišťovnu. Správní rada k tomu dostala i materiál. Čili není nečinnost pojišťovny - konáme."

Lékárníci rozhodnou o stávce

Ve stávkové pohotovosti jsou už delší dobu lékárníci. Do pátku pak rozhodnou, zda nepřejdou do přímé stávky a uzavřou lékárny. Do čtvrtka požadují schůzku s ministrem zdravotnictví nebo premiérem, na které by chtěli slyšet, jestli bude snížení marže na léky z 32 na 29 procent trvalé.

Lékárníci se obávají, že kvůli snížení této obchodní přirážky klesnou jejich příjmy o 15 procent a ohrozí to existenci čtvrtiny z 2200 lékáren.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme