Armáda začne budovat prapor dronů. Zaměří se na průzkum, útok na nepřítele i pomoc záchranářům

Detailně prozkoumat cizí území, zneškodnit nepřítele nebo najít v nepřístupném terénu havarované civilní letadlo. To jsou jen příklady úkolů, které bude plnit nový prapor dronů. Vojáci jej začínají budovat od ledna. Jen v roce 2020 potřebují nabrat 40 nových specialistů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký dron ScanEagle na rampě. Tyto stroje používá česká armáda v Afghánistánu a do budoucna by si je chtěla také pořídit.

Americké drony ScanEagle | Foto: US Marine | Zdroj: Wikimedia Commons

Od ledna armáda začíná nově testovat útočné drony. Podle kapitána Jana Štrbíka musí reagovat na situaci ve světě a problémy z poslední doby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Armáda od ledna začne budovat prapor dronů. Více si poslechněte v reportáži Jany Magdoňové

„Při určitých útocích - ať už to byly ropné plošiny, nebo rafinerie – jsou bezpilotní prostředky schopny útočit autonomně v různých počtech. Byli jsme svědky toho, kdy jsme viděli 100 až 500 kusů techniky působit zaráz,“ popsal Radiožurnálu Štrbík.

Zatím měli vojáci bezpilotní stroje, které jen zkoumaly okolí. Útočné drony ale budou jiné. „Jeho primárním úkolem je zase sledovat a pozorovat, ale aby v případě nenadálé potřeby byl schopen okamžitě eliminovat nějaký cíl,“ dodal Štrbík.

Nový prapor bude rovněž pomáhat integrovanému záchrannému systému. Drony se budou využívat tam, kam například policejní vrtulník s posádkou nemůže.

„Bezpilotní systém je schopen prozkoumávat oblast třeba při hledání nějaké osoby nebo při monitorování nějaké pohromy nebo katastrofy po dobu několika hodin. Bez ohledu na počasí anebo nějakou bezpečnost personálu, který by v dané oblasti musel nějakým způsobem fungovat,“ vysvětlil kapitán Štrbík.

Zatím vojáci s drony pomáhali záchranným složkám jen jednou, a to před měsícem a půl.

Drony z Izraele?

Nákupy dronů jsou zatím v počátcích, prezident Miloš Zeman ale už v listopadu na setkání velitelů armády prohlásil, že drony Česko koupí nejspíš od Izraele. „Protože to je technologická velmoc, která je na špičce této konkrétní techniky,“ myslí si vrchní velitel armády.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) ale prezidentovo prohlášení vzápětí mírnil: „Zatím tato akvizice rozjeta není, tak nemohu říct, jaká destinace nebo od jaké společnosti se tyto drony budou nakupovat a nemohu vyloučit, že to bude zrovna Izrael. Ale dneska opravdu nevíme, protože ta akvizice je opravdu v počátcích z hlediska plánu.“

Armáda už drony má. Využívá je třeba na misi v Afghánistánu. Prapor dronů vzniká v Prostějově a má mít postupně až 270 vojáků.

Drony ale modernizace armády nekončí. V roce 2020 by taky ministerstvo obrany chtělo podepsat smlouvu na největší nákup v historii armády. Chce vybrat dodavatele 210 nových bojových vozidel pěchoty za více než 53 miliard korun.

Plánuje nakoupit i protiletadlový komplet Shorad, který by doplnil radiolokátory MADR, ty obrana nakupuje napřímo od Izraele a smlouvu na dodávku osmi kusů podepsala v prosinci.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme