Chovatelé na Zlínsku nemusí porazit svá prasata domácí. Výjimku dostane i vietnamské prase

Chovatelů ze čtyř obcí a místních částí na Zlínsku se nebude týkat porážka prasat domácích. Po rozšíření afrického moru prasat ji veterináři nařídili v neregistrovaných chovech. Takové ale v katastrech Zlín-Kudlov, Zlín-Jaroslavice, Lípa a Želechovice nad Dřevnicí nejsou.

Tento článek je více než rok starý.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prasata, prase, vepřín, zemědělství (ilustrační foto)

Prasata, prase, vepřín, zemědělství (ilustrační foto) | Foto: Jitka Cibulová Vokatá | Zdroj: Český rozhlas

Ve čtyřech katastrech podle Petra Majear z tiskového oddělení Státní veterinární správy není žádný chov, který by nebyl registrovaný podle takzvaného plemenářského zákona.Jedinou výjimku tvoří chovatelka z Želechovic nad Dřevnicí, která má jako domácího mazlíčka vietnamské prase.

Nová opatření kvůli africkému moru. Chovatelé v rizikové oblasti musí porazit svá prasata

Číst článek

„Zvíře je čipované a chov je evidovaný u Českého klubu chovatelů prasátek chovaných v domácnosti. Z tohoto důvodu bude po prověření jeho zdravotního stavu a poučení majitelky o zásadách biologické bezpečnosti udělena chovatelce výjimka," uvedl Majer.

Na uvedeném území se dále nacházejí tři registrované chovy s celkem 15 prasaty domácími. Na ty se porážka, která byla chovatelům nařízena do konce ledna, nevztahuje. Hospodářství jsou podle Majera pod dohledem veterinářů.

„Samozřejmě jsou povinny dodržovat zásady biologické bezpečnosti, aby nedošlo k zavlečení nákazy," sdělil Majer.

Pokuta až 50 tisíc nebo dva miliony

Do konce ledna musejí vyhotovit soupis chovů domácích prasat také všechna města a obce ve Zlínském kraji. Za nesplnění nebo porušení nařízení hrozí fyzickým osobám pokuta až 50 tisíc korun, právnickým osobám a podnikatelům až do dvou milionů korun.

Mimořádná veterinární opatření byla vydána v souvislosti s nedávným rozšířením afrického moru prasat mimo vysoce rizikovou oblast ohraničenou pachovými a elektrickými ohradníky.

Na přelomu roku byla choroba potvrzena u sedmi uhynulých divočáků nalezených v katastrech Lípy a Zlína - Kudlova. Původní vysoce riziková oblast proto byla rozšířena právě o čtyři zmíněné katastry.

V okrese Zlín veterináři prozatím potvrdili africký mor prasat u více než 200 uhynulých, ulovených nebo odchycených divokých prasat. Nákaza není nebezpečná pro člověka, kromě divočáků však zabíjí i domácí prasata.

První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat nalezených loni v červnu na okraji Zlína. Do chovů se zatím nákaza nerozšířila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme