Česko se připravuje na ptačí chřipku a africký mor prasat. ‚Sledujte stav drůbeže,‘ vyzývá ministr Toman

Kvůli možnému šíření ptačí chřipky a afrického moru prasat budou v Česku od pondělí platit mimořádná veterinární opatření. Patří mezi ně intenzivní odlov divokých prasat, zákaz dovozu trofejí a podestýlky nebo zamezení kontaktu volně žijících ptáků s drůbeží. Na čtvrtečním jednání, které svolal ministr zemědělství Miroslav Toman z ČSSD, o tom rozhodla Ústřední nákazová komise. Nemoci se objevily v příhraničních oblastech Německa a Polska.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prase divoké

Nákazu afrického moru prasat mohou rozšířit divoká prasata o dvacet kilometrů během jednoho roku | Foto: stock exchange

„Vyzýváme veřejnost, aby při nálezu toho uhynulého prasete s ním nemanipulovali, oznámili to myslivcům nebo obecnímu úřadu a zaznamenali si polohu prasete. Samozřejmě je tu potřeba sledovat i zdravotní stav drůbeže a podezřelé úhyny a příznaky se musí hlásit příslušné krajské veterinární správě,“ řekl ministr Toman.

Už druhá německá spolková země. Africký mor prasat se prokázal nově i v Sasku

Číst článek

Jedním z témat čtvrtečního jednání byl podle ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda i dostatek ochranných pomůcek pro veterináře pro případ, že by se v Česku ptačí chřipka nebo prasečí mor vyskytly.

„Nejsou speciální ochranné pomůcky pro covid a aviární influenzu. V současné době máme dostatek, ale zvyšujeme určitě zásoby třeba pytlů nebo big bagů na divoká prasata,“ přiblížil.

Likvidace kvůli chorobě

Pokud se některá z chorob projeví v českém chovu, musí majitel všechna prasata nebo drůbež zlikvidovat. Ptačí chřipka se naposledy objevila letos v lednu na Žďársku. Prasečí mor se v Česku rozšířil v roce 2017 a úplně vymizel až po dvou letech.

Prasečí mor se v poslední době objevil u českých hranic s Německem a Polskem. Nejvíc ohrožený je tak Ústecký, Liberecký a Královéhradecký kraj. Divoká prasata jsou schopná za rok oblast nákazy rozšířit až o zhruba dvacet kilometrů.

Před ptačí chřipkou veterináři varovali už v říjnu. Její nákaza se v současnosti šíří v západním Rusku a v Kazachstánu. Právě přes tato území teď přitom míří stěhovaví ptáci do Evropy.

Zuzana Machálková, Veronika Šírová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme