Prasečí chřipka je trochu mediální bublina, říká Rath

Prasečí chřipkou onemocnělo prokazatelně v tuzemsku 633 lidí, tři lidé zemřeli. Virus prasečí chřipky už podle hygieniků převažuje v České republice nad chřipkou běžnou. I proto se v příštím týdnu začne proti prasečí chřipce očkovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: Štěpán Kotrba

Vláda schválila příslušnou změnu očkovací strategie. Nově budou zdraví lidé očkováni jen jednou dávkou vakcíny, dvě budou pro konkrétní skupiny nemocných - například pro lidi po transplantaci nebo na dialýze.

Změnou strategie stát ušetří 700 tisíc dávek vakcíny. Vakcína proti prasečí chřipce bude pro pacienty zadarmo. Bude se očkovat celkem asi milion lidí. Jak potvrdila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, lidé nebudou za očkování nic platit, a to ani třicetikorunový regulační poplatek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prasečí chřipka. Téma pro středočeského hejtmana za ČSSD, lékaře a exministra zdravotnictví Davida Ratha.

Podle exministra zdravotnictví a hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha je prasečí chřipka spíše mediální bublina než reálná hrozba. "Trochu mediální bublina to je, protože původce prasečí chřipky je téměř klinicky nerozeznatelný od běžné sezónní chřipky či těžšího nachlazení. Takových virů putuje v lidské populaci velké množství a každý podzim a jaro zasahují statisíce lidí," řekl Rath Rádiu Česko.

Podle něj je nyní na místě dobrá ochrana, stejně jako před běžnou sezónní chřipkou. "Byť není dobře ty věci podcenit, zvlášť u rizikových pacientů," dodal Rath.

Lokální epidemie jsou podle hlavního hygienika Michaela Víta nyní v Karlovarském, Královéhradeckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

"Ve středních Čechách jsou také evidovány případy. Lidé ale při kašli, rýmě, teplotě neběží hned do specializované laboratoře, takže v tuto chvíli pravděpodobně lze předvídat, že není v České republice jen těch 633 případů, ale může jich být i několik tisíc. Většinu ale lidé mohou brát jako běžné nachlazení, někteé mohou proběhnout bez větších klinických příznaků" uvedl Rath s tím, že se dá v nejbližších týdnech očekávat vyvrcholení chřipky.

Ministerstvo v přípravě na prasečí chřipku selhalo

V příštím týdnu se má v České republice začít s očkováním proti prasečí chřipce. Rath se hodlá dopisem obrátit na premiéra, aby zajistil finanční zdroje pro chod vakcinačních center. Podle něj je bez finančního krytí provozu ohrožen chod těchto center a vlastní nákup vakcín pak znamená zbytečně vyhozené prostředky ze státního rozpočtu.

"Tady ministerstvo zdravotnictví dlouhodobě selhalo. Jednak vakcína přichází v době, kdy je nákaza prasečí i běžnou chřipkou i viry v plném proudu. Z medicínského pohledu je dost složité očkovat, protože řada lidí infekty prodělala, takže to očkování je už zbytečné a také to může způsobit vážné komplikace. Nelze očkovat ani ty, kteří právě prodělávají infekt, což jsou tisíce lidí," uvedl Rath.

Martin Křížek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme