Prasečí chřipka proniká do dalších zemí, Česku se zatím nákaza vyhýbá

Další státy hlásí ohniska prasečí chřipky. K zemím s potvrzenými případy se přidalo i Peru, Švýcarsko a Nizozemsko. V Česku vyhledalo lékaře kvůli obavám z nákazy 24 lidí. Ve třech případech byla infekce vyloučena, ve zbývajících se na definitivní výsledek vyšetření čeká. Kvůli epidemii prasečí chřipky se v Lucemburku sešli evropští ministři zdravotnictví. Na rozšíření nemoci reagovala už včera světová zdravotnická organizace, která zvýšila stupeň varování před pandemií ze čtvrtého na pátý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žena cestující z Mexika na letišti ve Frankfurtu | Zdroj: ČTK

Podle hlavního hygienika Michaela Víta čeští odborníci tento vývoj očekávali a sešli se proto se všemi resorty v rámci epidemiologické ústřední komise. Jednají s výrobci vakcín a antivirotik o tom, zda by ještě nešlo posílit zásoby léků v Česku. Podle Víta ale občané nemusí dělat žádná samostatná opatření.

"Pátý stupeň znamená, že v jednom regionu ve více než dvou státech se toto šíří, že jsme na prahu pandemie. A že by všechny státy světa měly zaktivizovat své pandemické plány a připravit se na zvýšený výskyt tohoto onemocnění," vysvětlil Vít. O upřesnění pandemického plánu by se podle něj mohlo jednat příští týden.

Celkem u nás vyhledalo lékaře kvůli obavám z nákazy 24 lidí. Ve třech případech už byla infekce vyloučena, ve zbývajících se na definitivní výsledek vyšetření čeká. Laboratorní testy vyloučili nákazu prasečí chřipkou i u pacienta ostravské fakultní nemocnice. Jde o muže, který se vrátil z Ameriky a od pondělního večera je v péči lékařů.

O víkendu přiletí z Mexika dalších asi 180 českých turistů. Na pražském ruzyňském letišti proto budou instalovány termokamery, které by pomohly odhalit rizikové případy. Odborníci pak budou v přistaveném stanu cestující rozdělovat do třech skupin, řekla v Ranním interview Radiožurnálu mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková:

"První skupina cestujících, kteří budou absolutně bez příznaků, bude odvezena autobusem na odbavení. Cestujícím, u kterých nebude jednoznačně jasné, jestli mají nějaké příznaky, bude nařízena domácí karanténa až do doby potvrzení nebo vyvrácení onemocnění. Poslední skupina cestujících, kteří budou mít nějaké příznaky chřipky, bude izolována ve speciálním izolačním stanu. Poté budou tito cestující převezeni přímo na infekční oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce."

Francie kvůli prasečí chřipce nechce zakázat lety do Mexika

Francie kvůli hrozbě prasečí chřipky nechce zakázat lety do Mexika. Prohlásila to francouzská zástupkyně Roselyne Bacheletová na jednání ministrů zdravotnictví Evropské unie, které se uskutečnilo v Lucemburku. Paříž tak změnila svůj původní postoj.

Francie nejdřív požadovala, aby lety do této země zakázaly všechny země Evropské unie. Takový návrh ale nenašel podporu. Podle většiny zemí už je na něco takového pozdě. Virus chřipky totiž už do Evropy dorazil. Omezení dopravního spojení by podle skeptiků také mohlo vyústit v řadu odvetných zákazů.

Očekávalo se tedy, že Paříž využije svého práva a lety do Mexika zakáže sama. Ministryně Bacheletová to ale na jednání ministrů popřela. Uvedl to státní tajemník slovenského ministerstva zdravotnictví Daniel Klačko: "Myslím si, že individuální postup Francie můžeme v této chvíli vyloučit."

Francouzská ministryně podle Klačka zdůraznila, že je potřeba postupovat koordinovaně. Francie se bude řídit doporučením světových zdravotnických organizací. Ty se zatím vyslovují proti případným zákazům cestování.

Státy po celém světě přijímají kvůli prasečí chřipce preventivní opatření. Britské ministerstvo zdravotnictví zahájilo reklamní kampaň, ve které žádá občany, aby si po kýchání myli ruce. Ekvádor dokonce blokuje vstup cizincům přilétajícím z Mexika a vpouští pouze své občany, kteří se z kontaminované zóny vracejí. Mexiko, kde je situace nejhorší se rozhodlo na 5 dní uzavřít úřady a podniky, které nejsou životně důležité.

K tématu si můžete také přečíst:
WHO zvýšila varování před novou chřipkou na druhý nejvyšší stupeň
V Česku prasečí chřipka zatím není, potvrdily testy
Nový typ chřipky zabil v Mexiku už 150 lidí, dorazil i do Evropy
Virus prasečí chřipky má v Mexiku 81 obětí, v EU zatím nákaza není
USA hlásí další případy prasečí chřipky

Monika Rybáková, Katka Brezovská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme